Trwa ładowanie...

Tatry. Niedźwiedzie wchodzą na teren Zakopanego

To nie informacja z drugiego końca świata. Tatrzańskie niedźwiedzie w poszukiwaniu pożywienia odwiedzają osiedla w Zakopanem. - Czasami wystarczy zajechanie ich ścieżki samochodem i utrudnienie im wędrówki w tym kierunku. Wówczas zawracają – wyjaśnia Filip Zięba z TPN.

Niedźwiedzie w Polsce są pod ochronąNiedźwiedzie w Polsce są pod ochronąŹródło: Getty Images, fot: Szymon Bartosz
d3kuuec
d3kuuec

Co roku na wiosnę przyrodnicy z TPN przeprowadzają akcję zakładania obroży telemetrycznych niedźwiedziom. W tym roku było to utrudnione, bo ze względu na obostrzenia nie mogli wspólnie pracować.

Tatry - obroże dla niedźwiedzi

- Przyrodnikom udało się założyć obroże telemetryczne trzem samicom, ale akcję utrudniła pandemia – powiedział PAP wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Filip Zięba. Wyjaśnił, że aby powstrzymać niedźwiedzie przed wchodzeniem w przestrzeń zamieszkałą przez ludzi, przyrodnicy zakładają tzw. problematycznym osobnikom takie właśnie obroże i śledzą ich ruchy.

- W razie podchodzenia niedźwiedzi pod domy odstrasza się je gumowymi pociskami. Czasami wystarczy zajechanie ich ścieżki samochodem i utrudnienie im wędrówki w tym kierunku. Wówczas zawracają – wyjaśnił Zięba.

d3kuuec

Niedźwiedzie, którym udało się założyć obroże są pod kontrolą pracowników TPN. - Śledzimy ich wędrówki i skutecznie je odstraszamy, kiedy próbują wchodzić w tereny zamieszkałe. Obserwujemy, że od ponad tygodnia te niedźwiedzie trzymają się z daleka od domów. Nadal jednak przynajmniej dwa inne osobniki schodzą na dół. Próbujemy także im założyć obroże telemetryczne, to jednak wymaga czasu i cierpliwości – wyjaśnił PAP Zięba.

Niedźwiedzie co roku jesienią schodzą w pobliże domostw w poszukiwaniu pożywienia. Lubią odżywiać się owocami rosnącymi na drzewach - jabłkami lub śliwkami. Niedźwiedzie muszą się nasycić przed okresem zimowym, który spędzą w gawrach. Jak zauważa Zięba, większość tatrzańskich niedźwiedzi potrafi się odpowiednio przygotować żywieniowo do zimy w przestrzeni górskiej i nie musi schodzić na dół.

Zdaniem przyrodników niedźwiedzie przed schodzeniem z gór może powstrzymać być rok nasienny buka. Jak wyjaśnia PAP, w tym roku przypada czteroletni cykl zrzucania nasion przez te drzewa, a niedźwiedzie się nimi chętnie odżywiają.

d3kuuec

Niedźwiedzie w Polsce

W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. Niedźwiedzie są wszystkożerne.

Szymon Bafta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Leśnictwo Polanki pęka z dumy. Nagranie z fotopułapki

d3kuuec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kuuec