Tatry Wysokie – najlepszy pomysł na ferie i na weekend
Miejscowości położone u stóp słowackich Tatr Wysokich kuszą swoimi trasami, bazą noclegową i gastronomiczną. To doskonałe miejsca na krótszy i dłuższy aktywny wypoczynek wśród malowniczej scenerii.
Tatrzańska Łomnica
Pierwsza duża miejscowość, jaką spotkamy na trasie przecinającej południowe podnóża Tatr Wysokich, to Tatrzańska Łomnica. Znana jest przede wszystkim jako górski kurort i dynamicznie rozwijający się ośrodek narciarski. Całkowicie zmodernizowana jest nie tylko infrastruktura narciarska (postawiono tu 3 nowe kolejki krzesełkowe i niedawno oddano do użytku supernowoczesną, 15-osobową kolejkę gondolową), ale także liczne hotele. Przybywa też restauracji, pubów i nocnych klubów z muzyką na żywo.
Narciarzy przyciąga tu przede wszystkim możliwość szusowania w alpejskich warunkach. Część ośrodka położona jest powyżej 2000 m n.p.m. (najwyżej w całej Europie Środkowej), z widokiem na tatrzańskie kolosy, ale największą atrakcją jest najdłuższa i najciekawsza na Słowacji trasa zjazdowa, licząca przeszło 6 km długości. W sumie jest tu 11 tras zjazdowych o łącznej długości sięgającej 12 km.
Inną, nie narciarską atrakcją jest wyjazd na szczyt Łomnicy, wznoszącej się urwistymi skalnymi ścianami prawie 2 km nad kurortem. Na ten drugi co do wysokości szczyt w Tatrach wyjechać można kolejką linową, której wagonik pokonuje ostatni odcinek bez żadnej podpory - wisząc w powietrzu na wysokości ponad 200 m. Przy dobrej pogodzie ze szczytu roztacza się wspaniała panorama Tatr i otaczających je pasm górskich.
Ciekawą opcją jest także nocleg na szczycie Łomnicy – w budynku szczytowym znajduje się wygodny 4-osobowy apartament. Można zjeść tu znakomicie przyrządzoną kolację, a rano z wysokości 2632 m n.p.m. obserwować wspaniały wschód słońca. Pamiętać jednak trzeba, że w razie zmiany pogody można utknąć na szczycie, bo przy dużym wietrze kolejka nie kursuje.
Stary Smokowiec
Miejscowością, gdzie warto się zatrzymać, jest Stary Smokowiec – najstarszy kurort i uzdrowisko po słowackiej stronie Tatr. Oprócz klimatycznej, stylowej zabudowy i pięknych terenów spacerowych, atrakcją jest wjazd kolejką linowo-ziemną na Hrebienok.
Bardzo dużą popularnością cieszy się tutejszy tor saneczkowy, zaczynający się przy górnej stacji kolejki na Hrebienok. Jego trasa, o długości ponad 2,5 km, prowadzi przez lasy do centrum starego kurortu. Sanki można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki przez cały czas jej funkcjonowania.
Jeszcze większą atrakcję stanowi nocna jazda na sankach – trasa saneczkowa jest bowiem w całości oświetlona. Trasa jest otwarta trzy razy w tygodniu, Trzy razy w tygodniu, między godziną 19 a 21.
Szczyrbskie Jezioro
Na zachodnim krańcu Tatr Wysokich leży trzecia z dużych miejscowości w tym regionie – Szczyrbskie Jezioro. Jest to najwyżej położona miejscowość pod Tatrami, jej centrum znajduje się na wysokości 1315 m n.p.m., a tworzy je otoczony lasami górski staw. Tuż za miejscowością wznoszą się wysokie szczyty. Na stoku jednego z nich – Soliska – zlokalizowany jest niewielki, ale bardzo ciekawy ośrodek narciarski. Tworzy go 8 wyciągów, z czego 3 to kolejki krzesełkowe. Do dyspozycji narciarzy jest tu prawie 9 km tras zjazdowych (2 km tras zostały wytyczone w tym sezonie).
Szczyrbskie Jezioro to także znakomite miejsce dla miłośników nart biegowych. W okolicy wytyczono ponad 17 km tras biegowych. Znajduje się tu też lodowisko, czynne do godzin wieczornych (wejście jest za darmo). Z miejscowości można też wyruszyć w góry. Jedną z najpiękniejszych jest wyprawa do Popradzkiego Stawu.
Wszystkie trzy miejscowości mają między sobą bardzo dobre połączenia komunikacyjne. Do Szczyrbskiego Jeziora kursuje z Popradu górski tramwaj, nazywany popularnie "elektriczką", z odgałęzieniem ze Smokowca do Tatrzańskiej Łomnicy.
Partnerem artykułu jest Wojciech Majeran/Tatry Mountain Resorts a.s.