Te lodowce wkrótce znikną
Upsala, Argentyna
Siłą która obecnie kształtuje kulę ziemską są pozostające w ciągłym ruchu lodowce. Ta gigantyczna masa lodu i śniegu zalega często w najmniej oczekiwanych miejscach naszego globu. Są źródłem zapasów krystalicznie czystej wody, jednak z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Przesuwając się poniżej linii wiecznego śniegu topnieją po kilka metrów rocznie. Wiele z nich to istne cuda natury, a krajobraz jaki tworzą może śmiało służyć za scenerię baśni czy filmów science fiction. Jednak w skutek globalnego ocieplenia czy aktywności wulkanicznej wiele z nich może zniknąć z powierzchni Ziemi już za niecałe 10 lat. Dlatego też warto je zobaczyć jak najszybciej.
Siłą, która obecnie kształtuje kulę ziemską są pozostające w ciągłym ruchu lodowce. Ta gigantyczna masa lodu i śniegu zalega często w najmniej oczekiwanych miejscach naszego globu. Są źródłem zapasów krystalicznie czystej wody, jednak z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Przesuwając się poniżej linii wiecznego śniegu topnieją po kilka metrów rocznie. Wiele z nich to istne cuda natury, a krajobraz jaki tworzą może śmiało służyć za scenerię baśni czy filmów science fiction. Jednak w skutek globalnego ocieplenia czy aktywności wulkanicznej wiele z nich może zniknąć z powierzchni Ziemi już za niecałe 10 lat. Dlatego też warto je zobaczyć jak najszybciej.
W Patagonii, na samym południu Argentyny znajdują się najbardziej imponujące lodowce na naszej planecie. Wśród nich jest Upsala, olbrzym o niezwykłej, błękitnej barwie - jego front ma długość ok. 9 km! Jest tutejszą atrakcją turystyczną - można do niego podpłynąć łodzią. Jest słynny nie tylko z powodu niesamowitej formy, ale także dlatego, że to najszybciej topiący się lodowiec na świecie.
at/if