EgzotykaTe lodowce wkrótce znikną

Te lodowce wkrótce znikną

Te lodowce wkrótce znikną

Siłą która obecnie kształtuje kulę ziemską są pozostające w ciągłym ruchu lodowce. Ta gigantyczna masa lodu i śniegu zalega często w najmniej oczekiwanych miejscach naszego globu. Są źródłem zapasów krystalicznie czystej wody, jednak z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Przesuwając się poniżej linii wiecznego śniegu topnieją po kilka metrów rocznie. Wiele z nich to istne cuda natury, a krajobraz jaki tworzą może śmiało służyć za scenerię baśni czy filmów science fiction. Jednak w skutek globalnego ocieplenia czy aktywności wulkanicznej wiele z nich może zniknąć z powierzchni Ziemi już za niecałe 10 lat. Dlatego też warto je zobaczyć jak najszybciej.

Siłą, która obecnie kształtuje kulę ziemską są pozostające w ciągłym ruchu lodowce. Ta gigantyczna masa lodu i śniegu zalega często w najmniej oczekiwanych miejscach naszego globu. Są źródłem zapasów krystalicznie czystej wody, jednak z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Przesuwając się poniżej linii wiecznego śniegu topnieją po kilka metrów rocznie. Wiele z nich to istne cuda natury, a krajobraz jaki tworzą może śmiało służyć za scenerię baśni czy filmów science fiction. Jednak w skutek globalnego ocieplenia czy aktywności wulkanicznej wiele z nich może zniknąć z powierzchni Ziemi już za niecałe 10 lat. Dlatego też warto je zobaczyć jak najszybciej.

W Patagonii, na samym południu Argentyny znajdują się najbardziej imponujące lodowce na naszej planecie. Wśród nich jest Upsala, olbrzym o niezwykłej, błękitnej barwie - jego front ma długość ok. 9 km! Jest tutejszą atrakcją turystyczną - można do niego podpłynąć łodzią. Jest słynny nie tylko z powodu niesamowitej formy, ale także dlatego, że to najszybciej topiący się lodowiec na świecie.

at/if

1 / 4

Holgate, Alaska

Obraz
© NAParish, Licencja Creative Commons, flickr.com

Jeśli gdzieś na świecie istnieje królestwo lodowców, to z pewnością leży na Alasce. Najpopularniejszym miejscem jest Zatoka Lodowcowa, która jest częścią Parku Narodowego Kenai Fjords. Każdy turysta będący wielbicielem mroźnych krajobrazów może udać się na wycieczkę niewielką łódką. Największą atrakcją w tym rejonie jest lodowiec Aialik oraz gigantyczny Holgate (na zdjęciu). To właśnie ten drugi może niedługo zniknąć z powierzchni Ziemi.

2 / 4

Furtwangler, Tanzania

Obraz
© appenz, Licencja Creative Commons, flickr.com

Lodowiec w Afryce? Ależ tak! Na szczycie Kilimandżaro w Tanzanii znajduje się Furtwangler, który od jakiegoś czasu gwałtownie się kurczy. Ta unikalna masa lodowa pokrywała górę uwiecznioną w powieści Hemingwaya przez ostatnie 12 tys. lat. Naukowcy oceniają, że Furtwangler zniknie do 2020 roku.

3 / 4

Athabasca, Kanada

Obraz
© sarboo, Licencja Creative Commons, flickr.com

Athabasca jest jednym z sześciu odnóg Pola Lodowego Columbia w **. Każdego roku topią się 2-3 metry tego olbrzyma, a w ciągu ostatnich 125 lat zniknęła w oceanie ponad połowa lodowca – ok. 1,5 km. Lodowiec porusza się z prędkości kilku centymetrów dziennie, zatem jeśli ktoś chce go zobaczyć, powinien się pośpieszyć.

4 / 4

Vatnajokull, Islandia

Obraz
© heatherlyone, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na terenie islandzkiego Parku Narodowego Vatnajokull znajduje się największy lodowiec w Europie. Vatnajokull ma wysokość niemal 2000 m n.p.m, a grubość lodu ma tu od 400 do 1000 m. Cała okolica roi się od dolin, kanionów i półzamarzniętych rzek. Jakby tego było mało, pod pokrywą lodową znajdują się aktywne wulkany. To one częściowo odpowiadają za gwałtowne kurczenie się Vatnajokull. Zjawiskowa sceneria posłużyła m.in. w 1985 roku za plan kolejnego filmu o przygodach Jamesa Bonda „Zabójczy widok” oraz serialu „Gra o Tron”.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)