Trwa ładowanie...

To będzie pierwszy taki mundial w historii. Polka zdradza, co się dzieje na miejscu

Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia najbardziej oczekiwanej imprezy sportowej roku. Już wkrótce oczy całego świata zwrócone będą na Katar, gdzie 20 listopada rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Monika pracuje w logistycznym centrum koordynacyjnym mundialu w KatarzeMonika pracuje w logistycznym centrum koordynacyjnym mundialu w KatarzeŹródło: Licencjodawca
d3fwicv
d3fwicv

Kiedy w 2010 roku FIFA ogłosiła decyzję o przyznaniu organizacji Mistrzostw Świata 2022 w Piłce Nożnej Katarowi, nie zabrakło głosów krytykujących tę decyzję, a nawet nawołujących do bojkotu imprezy.

W prasie można było przeczytać opinie, krytykujące fakt, że największa piłkarska impreza na świecie odbędzie się w kraju, w którym łamane są prawa człowieka. W trakcie przygotowań do mundialu pod adresem organizatorów kierowano poważne oskarżenia o nieprzestrzeganie podstawowych zasad prawa pracy, które mogło doprowadzić do śmierci nawet kilku tys. robotników, pracujących przy budowie stadionów. Odpowiedzią władz Kataru na falę krytyki, płynącą z krajów Europy Zachodniej były m.in. zmiany w kafali, czyli prawie pracy, aby powstrzymać ewentualne nadużycia, które są obecnie surowo karane.

Do zmiany gospodarza jednak nie doszło i już za kilka tygodni na murawę nowo wybudowanych stadionów, wybiegną piłkarze 32 reprezentacji, w tym także Polski.

d3fwicv

Katar jest wreszcie gotowy na przyjęcie kibiców?

- Na kilka tygodni przed pierwszym gwizdkiem, w Katarze trwa jeszcze tzw. dopieszczanie - zdradza w rozmowie z WP Monika Loboz, Polka, która pracuje przy organizacji nadchodzących Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Dzięki zadaniom wykonywanym dla logistycznego centrum koordynacyjnego znajduje się w samym sercu przygotowań i jest jedną z osób dbających o to, aby stadiony, jak również inne miejsca związane z mistrzostwami, a więc hotele, parkingi czy stacje metra były odpowiednio wyposażone.

Jak mówi, obecnie trwa dekorowanie miasta, a organizatorzy dopinają ostatnie szczegóły. Wszystko po to, aby jeszcze pełniej nawiązać do aspektów kultury arabskiej. Jednak już teraz miasto wygląda wspaniale.

- Każdy metr kwadratowy woła tutaj, że nadchodzą mistrzostwa - relacjonuje Monika. Wszystko wskazuje na to, że wieloletnie przygotowania do Mundialu zakończą się dla Kataru sukcesem. Infrastruktura niezbędna, czyli stadiony, drogi i linie metra są już gotowe i czekają na przyjazd kibiców. Na ostatniej prostej trwają jeszcze drobne prace wykończeniowe m.in. w hotelach. Jednocześnie priorytetem dla organizatorów są teraz pozostałe atrakcje, bo warto podkreślić, że oferta pozasportowa, jaką Katar przygotował dla kibiców jest niezwykle bogata. Planowane są m.in. liczne koncerty.

- W trakcie trwania mundialu odbędą się trzy festiwale muzyczne, podczas których wystąpią naprawdę wielkie gwiazdy, takie jak David Guetta czy Lost Frequencies - wylicza Monika.

d3fwicv

Ponadto nadal trwają ostatnie prace nad otwarciem kolejnej atrakcji w Katarze - zimowego miasteczka tzw. Winter Wonderland.

Lotnisko w Katarze jest przygotowane?

W mediach pojawiało się sporo informacji na temat brakujących noclegów czy tego, że lokalne lotnisko nie jest gotowe na obsługę tak dużej liczby pasażerów, jaka przybędzie na mundial. Jak jest w rzeczywistości?

- Podejmując się organizacji tak ogromnej i jednocześnie medialnej imprezy, Katar z pewnością spodziewał się napływu ogromnej liczby kibiców - opowiada Monika. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem mistrzostw finalizowane były jeszcze plany poszerzenia oferty hotelowej w różnych standardach. - Rzeczywiście, jakiś czas temu pojawiły się głosy, że hotele, które przygotowano dla kibiców są zbyt drogie, dlatego tak istotne było dodanie na ostatniej prostej obiektów w bardziej przystępnych cenach - wyjaśnia Monika.

d3fwicv

A co z przepustowością największego lotniska w Katarze? Czy jest gotowe na przyjęcie tak dużej liczby kibiców? Aby uniknąć ewentualnego przeciążenia portu lotniczego podjęto specjalne kroki. - W trakcie trwania mistrzostw znacznie ograniczono liczbę wydawanych wiz wjazdowych do Kataru - wyjaśnia Monika. - Będą one przyznawane jedynie osobom, posiadającym karty Hayya, które z kolei będą dostępne jedynie dla kibiców, którzy zakupili oficjalne bilety na mecze - wyjaśnia Polka.

W ten sposób liczba osób przybywających do Kataru zostanie ograniczona niemal wyłącznie do tych, które przyjadą, aby uczestniczyć w mundialu. Oprócz tego po kilku latach przerwy wznowiony zostanie ruch lotniczy na tzw. "starym lotnisku" - Doha Airport. Będzie ono przeznaczone dla innych niż Qatar Airlines linii lotniczych. W planach są również tzw. shuttle flights, które będą nawet kilka razy dziennie przywozić do Kataru kibiców z okolicznych miast, m.in. z Abu Dhabi czy Dubaju. - To będzie bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które na swoją bazę noclegową wybrały Dubaj i planują jedynie przylatywać do Kataru, aby oglądać mecze - wyjaśnia Monika.

Katarczycy oczekują rozpoczęcia mistrzostw

- Możliwość organizacji tak wielkiej i prestiżowej imprezy sportowej to dla Katarczyków duży powód do dumy - podkreśla Monika i dodaje - oni bardzo chcą pokazać wszystkim, którzy tutaj przyjadą, że Katar jest miejscem absolutnie wyjątkowym.

d3fwicv

Nastroje, jakie obecnie panują w Katarze to przede wszystkim podekscytowanie i niecierpliwe oczekiwanie. Ale, jak zwykle w trakcie organizacji tak wielkiego wydarzenia, pojawiają się też głosy sceptyczne. - Zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że po co nam to było - przyznaje Monika. - Czasami pojawiają się też opinie, mówiące o tym, że takie poddawanie się ocenie niemal całego świata było zwyczajnie niepotrzebne, ale zdecydowana większość mieszkańców cieszy się z nadchodzącego święta - dodaje.

Rzeczywiście, na trzy tygodnie przed pierwszym gwizdkiem, nie ma chwili, w której nie mówiłoby się tu o mistrzostwach. - Cały kraj żyje teraz mundialem - potwierdza Polka. Aby nieco ograniczyć ruch na katarskich drogach, podjęto decyzję o zamknięciu szkół na czas trwania mistrzostw. Również pracownicy biur rządowych i firm współpracujących z rządem będą w tym czasie pracować w trybie online lub jedynie w ograniczonych godzinach. Wszystko po to, aby mieszkańcy mogli w pełni uczestniczyć w zbliżającym się święcie futbolu.

- Finał przypada dokładnie w dniu, kiedy Katar obchodzi swoje święto narodowe - opowiada Monika. - Ten dzień jest zawsze celebrowany z wielką pompą, dlatego trudno sobie wręcz wyobrazić uroczystości, jakie będą mu towarzyszyć w tym roku - dodaje.

d3fwicv

Co ciekawe, nad bezpieczeństwem uczestników mundialu, kibiców oraz mieszkańców czuwać będą liczne służby porządkowe, a wsparcie w tej kwestii napłynie z innych krajów. W wydarzeniu weźmie udział rekordowa liczba aż 20 tys. wolontariuszy.

Źródło: Archiwum prywatne
Katar jest już gotowy na mundial

Pierwszy taki mundial

- Moja praca na ten moment właściwie dobiegła już końca. Jesteśmy gotowi, Katar jest gotowy - zapewnia Monika i dodaje, że teraz rolą organizatorów będzie reagowanie na bieżąco. - Jeśli czegoś zabraknie lub trzeba to będzie np. przetransportować w inne miejsce, to my o to zadbamy- wyjaśnia.

d3fwicv

Zapytana, czy odczuwa lekką tremę przed 20 listopada odpowiada, że tak i dodaje, że niemal tak samo ważne, jak przygotowanie Kataru na mundial, będą prace, jakie zostaną wykonane tuż po jego zakończeniu. - Plan jest taki, aby nic się nie zmarnowało, a całe wyposażenie zostało powtórnie wykorzystane - wyjaśnia i dodaje, że wybudowane stadiony zostaną w przyszłości zdemontowane lub zredukowane. - Jeden zostanie przeznaczony dla miejscowego uniwersytetu i drużyn katarskich - mówi. Zaś stadion 974, w całości zbudowany z kontenerów, zostanie rozebrany, a kontenery będą powtórnie wykorzystane.

Dodatkowo, Katar przekaże ponad 170 tys. krzesełek krajom afrykańskim, które planują zainwestować w infrastrukturę sportową. - Będziemy czuwać nad tym, aby nic, co zostało wykorzystane w przygotowaniach, nie zmarnowało się - wyjaśnia Monika.

O tych zasadach w Katarze musisz pamiętać

Bez względu na powód, który skłania nas do odwiedzenia obcego kraju, zawsze należy z szacunkiem odnosić się do panujących tam norm. W tym miejscu warto przypomnieć, że w Katarze również obowiązują zasady, których kibice, przybywający, aby wspierać swoje drużyny narodowe, powinni przestrzegać. - Bardzo ważną kwestią jest zakrywanie ramion i kolan w miejscach publicznych (przyp. red. nie dotyczy to piłkarzy, bo to ich "służbowy" strój) - wymienia Monika. - Ponadto nie okazujemy sobie nadmiernie uczuć w miejscach publicznych i nie robimy nikomu zdjęć z ukrycia, bądź zaskoczenia - dodaje i wyjaśnia, że takie zachowania są bardzo źle odbierane w Katarze i mogą nawet spotkać się z karą finansową.

W kontaktach z mieszkańcami Kataru należy pamiętać o tym, że Katarczyk nigdy pierwszy nie poda ręki kobiecie. Tak samo mężczyźni nie powinni tego robić w stosunku do katarskich kobiet. - Tutaj oznacza to po prostu wyraz szacunku - zapewnia Monika.

Polka dodaje, że na pewno nie powinniśmy awanturować się ani krzyczeć na ludzi. - Ponadto alkohol może być spożywamy jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, a więc w strefie kibica lub w hotelach - wymienia i zapewnia, że każdy, kto przyjedzie do Kataru z dobrą wolą i otwartym sercem, może liczyć na to, że spędzi tam niezapomniany czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Lewy się nie zatrzymuje! Kto pożegna się z kadrą przed mundialem? - Z Pierwszej Piłki #24

d3fwicv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fwicv