To nowy skarb ludzkości!
Zagłębie węglowe Nord-Pas de Calais, obejmujące swym obszarem ponad 100 kilometrów, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO!
Zagłębie węglowe Nord-Pas de Calais, obejmujące swym obszarem ponad 100 kilometrów, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Co spowodowało, że ten krajobraz znalazł się wśród takich cudów, jak: Wielka Rafa Koralowa w Australii, Machu Picchu w Peru czy mauzoleum Tadż Mahal w Indiach?
pw/if
Kontrowersyjny obiekt na liście UNESCO
Nowy skarb ludzkości położony jest w północno-wschodniej Francji w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Pas-de-Calais. Według UNESCO zagłębie charakteryzuje się niebywałą różnorodnością terenów, na których niegdyś wydobywało się węgiel kamienny. Nord-Pas de Calais nie tylko ma za zadanie przypominać o ponad 300-letniej historii górnictwa w tej części kraju, ale także o jego schyłku.
Kontrowersyjny obiekt na liście UNESCO
Na całym obszarze wpisanym na listę UNESCO jest m.in: pięć generacji szybów kopalnianych, około dwustu hałd węglowych sięgających nawet 150 metrów, duża liczba terenów przemysłowych i systemów transportowych, ponad 600 osiedli górniczych.
Kontrowersyjny obiekt na liście UNESCO
Prócz kopalnianych hałd na listę wpisane zostały także m.in.: budynki sakralne, szkoły, szpitale, stacje kolejowe czy prywatne domy.
Kontrowersyjny obiekt na liście UNESCO
Eksperci UNESCO zwrócili uwagę na wiecznie żywą kulturę i tradycję związaną z wydobyciem węgla. Najważniejszym jednak aspektem jest oczywiście niezwykła historia tego przemysłu i jego wpływu na dzieje mieszkańców - budowana przez trzy wieki - od 1700 do 1900 roku. Ostatnia kopalnia w regionie Nord Pas de Calais została zamknięta w 1990 roku.
Kontrowersyjny obiekt na liście UNESCO
Na liście UNESCO widnieją tak znakomite skarby ludzkości jak np.: Wodospady Wiktorii, Wenecja, Stare Miasto w Dubrowniku, Wyspy Galápagos, Kopalnia soli Wieliczka czy Stare Miasto w Krakowie. Komitetowi Światowego Dziedzictwa, w skład którego wchodzi 21 państw, przewodniczy obecnie Rosja, reprezentowana przez Eleonorę Mitrofanową, ambasador Federacji Rosyjskiej przy UNESCO.
pw/if