Trwa ładowanie...

Top 7 najlepszych miejsc na "city break" w Polsce

Krótkie dwu- lub trzydniowe wyjazdy do innego miasta cieszą wśród Polaków dużą popularnością. Wybieramy nie tylko europejskie miasta, do których, dzięki tanim przewoźnikom, możemy dostać się za grosze. Coraz częściej weekendowe wypady wolimy organizować w kraju. Czym przyciągają Trójmiasto, Wrocław czy Warszawa?

Top 7 najlepszych miejsc na "city break" w PolsceŹródło: Shutterstock.com, fot: aliaksei kruhlenia
dxjguau
dxjguau

Jaka idea stoi za "city break"? Intensywny wyjazd pozwalający zwiedzić najważniejsze atrakcje i zabytki danego miejsca, a także zasmakować regionalnej kuchni czy rozrywki.

Chcesz zmienić otoczenie, a masz tylko kilka dni wolnego? Skorzystaj z naszych propozycji na "city break"! Krótka wycieczka objazdowa w tej formule pozwoli ci złapać oddech i cieszyć się pobytem w ciekawym miejscu.

Trójmiasto

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: pabmap

Trójmiasto to nie jeden organizm miejski, ale aż trzy miasta: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Wyjazd w te okolice będzie bardzo intensywny, możemy oczywiście rozłożyć wizytę na każde miasto oddzielnie, by poznać jeszcze więcej uroków nadmorskich miejscowości. Wśród wizytówek Trójmiasta znajdziemy gdańską fontannę Neptuna, wpisane w panoramę stoczniowe dźwigi i majestatyczne żurawie, sopockie molo czy gdyński klif oraz okręty. Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy", najważniejsze skupione są przy Drodze Królewskiej, trakcie Głównego Miasta. W Sopocie zaś główny deptak nazywany jest Monciakiem, jest to ulica Bohaterów Monte Cassino, znajdziemy tam np. Krzywy domek, przedłużeniem tej ulicy jest słynne molo – najdłuższe drewniane molo w Europie. Gdynia miasto z morza i marzeń ma najdłuższą linię brzegową, warto przespacerować się po Bulwarze Nadmorskim. W gdyńskim Orłowie również znajdziemy drewniane molo, gdzie roztacza się malownicza panorama okolicy, stąd podziwiać można Półwysep Helski oraz Sopot i Gdańsk, a także, albo przede wszystkim, Orłowski Klif, jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody. Do największych atrakcji w Trójmieście największą oczywiście morze i plaże, szczególnie latem.

Kraków

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Kraków to magiczna stolica Małopolski. Niepowtarzalna atmosfera miasta przyciąga jak magnes. To centrum kultury i rozrywki przyciąga turystów również wielowiekową historią. Kraków jest jednym z najstarszych ośrodków w Polcse, to tu przed wiekami chadzali królowie, kwitła kultura i wzrastali artyści. Aby się o tym przekonać wystarczy wybrać najbardziej popularną trasę Drogę Królewską, od Barbakanu przez rynek, aż na Wawel, który jest perłą wśród polskich zabytków. Bijącym sercem miasta jest rynek z Sukiennicami oraz Kościołem Mariackim i zabytkowymi kamienicami. Nie tylko najmłodszym dużą radość sprawi smocza jama i smok wawelski przy Bulwarach Wiślanych. Pomnik zieje ogniem i nawiązuje do dawnej legendy o potworze. Będąc w Krakowie, nie można pominąć historycznej dzielnicy żydowskiej – Kazimierza, która przenosi w świat judaizmu.

Warszawa

East News
Źródło: East News, fot: Ryszard Janowski

Warszawa zachęca nie tylko jako stolica Polski, w której wiele się dzieje. Spacer uliczkami Starówki pozwala odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Niepowtarzalną atmosferę tworzą nastrojowe zaułki i przytulne kawiarenki. Nieco dalej znajdziemy najbardziej charakterystyczny i najwyższy budynek w mieście – Pałac Kultury i Nauki, gdzie na 30. piętrze znajduje się taras widokowy. Jednym z najpiękniejszych układów przestrzennych miasta, który zachwyca zarówno zielenią, jak i architekturą, jest Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Łazienkach. Obejmuje ponad 70 ha przyrody w centrum miasta. Pałac na Wyspie, perła polskiej architektury i zarazem jeden z symboli Warszawy, jest najważniejszym budynkiem na terenie Ogrodu. Na zapoznanie się z najważniejszymi walorami i najciekawszymi zakątkami Warszawy trzeba poświęcić co najmniej kilka dni, ale dużym plusem jest to, że miasto leży w centrum kraju, na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych.

Wrocław

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, nazywany jest również Kwiatem Europy. Zachwyca pięknem architektury, prężnie działającymi ośrodkami kulturalnymi oraz niepowtarzalnym klimatem. Wspaniały rynek zawsze tętni życiem, a wśród zabytkowych kamienic uwagę przykuwa charakterystyczny Ratusz, który w swoim wnętrzu kryje Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz najstarszą restaurację w Europie - Piwnicę Świdnicką. Symbolem miasta są krasnale, które je opanowały i kryją się na chodnikach, w zaułkach, klombach i latarniach. Panoramę miasta zobaczyć można z najwyższego biurowca w Polsce, punkt widokowy na Sky Tower jest oblegany przez turystów. Warto odwiedzić również wrocławskie zoo z nowoczesnym afrykarium – jedynym na świecie tematycznym oceanarium, a także klimatyczny Ogród Japoński, który w najdrobniejszych szczegółach odpowiada oryginalnej japońskiej sztuce ogrodowej.

Poznań

Poznań Wikimedia Commons CC0
Poznań Źródło: Wikimedia Commons CC0

Poznań miasto, które przyciąga odwiedzających ze względów ekonomicznych, kulturowych oraz historycznych. Na rynku, w centralnym punkcie znajdziemy najwspanialszą renesansową budowlę wielkopolski – Ratusz z poznańskimi koziołkami, które ukazują się tylko raz dziennie o godz.12, trykając się dwunastokrotnie. Jednocześnie na cztery strony świata rozbrzmiewa hejnał, wykonany przez trębacza. Najstarsza część miasta to Ostrów Tumski, z bazyliką archikatedralną. Poznań to również zachwycające parki i ośrodki rekreacyjne, popularne jezioro Malta z rozbudowaną wokół brzegów infrastrukturą, czy Park Cytadela. Jedną z wizytówek miasta jest również Stary Browar, który został utytułowany najlepszym średniej wielkości centrum handlowym na świecie.

Lublin

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Lublin, największe polskie miasto na wchód od Wisły. Wyróżnia się niecodzienną atmosferą, a Stare Miasto zachwyca swoim urokiem. Doświadczanie miasta warto rozpocząć od popularnego Zamku Lubelskiego, w którym znajdziemy Muzeum z przepiękna XIII-wieczną basztą. Następnie Trakt Królewski prowadzi przez Bramę Grodzką w kierunku Starego Miasta z przepięknymi i misternie zdobionymi kamienicami. Znajdziemy tam również fundamenty starej fary – Plac po Farze czy Trasę Podziemną z 300-metrową trasą turystyczną. Najwyższy punkt widokowy na panoramę miasta jest na Wieży Trynitarskiej, aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków. Starówkę zamyka kolejna Brama Krakowska, która prowadzi następne na Krakowskie Przedmieście. Ciekawą atrakcją jest również Muzeum Wsi Lubelskiej, ze względu na dużą różnorodność regionalną Skansen został podzielony na 7 sektorów – Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy.

Toruń

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Toruń, nazywany piernikowym grodem, kojarzony jest również ze sławnym astronomem Mikołajem Kopernikiem, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Znajdziemy tam jego dom oraz pomnik. Rozwój miasta i okolic związany jest z Krzyżakami, od wieków przeplatała się tu polska i niemiecka kultura i religia. Magiczna Starówka w Toruniu, która jako nieliczna przetrwała nietknięta przez wojenne zawieruchy, to jeden z najcenniejszych architektonicznie zespołów miejskich w kraju. Zwłaszcza wieczorem pięknie wyglądają oświetlone mury odbijające się w nurcie Wisły. Na uwagę zasługuje również słynna Krzywa Wieża oraz Zamek, a życie w mieście toczy się w pięknych gotyckich kamienicach.

Pogodowa mapa Polski. Gdzie warto wypoczywać latem?

dxjguau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxjguau