Trwa ładowanie...
d2fbgjy
09-11-2007 15:13

Trasa 1: Wisła Głębce – Wisła Dziechcinka

Wisła Głębce (5 h 30 min) – Kubalonka 1 h 30 min (4 h 45 min) – Kiczory 3 h 15 min (3 h 30 min) – Stożek 3 h 45 min (3 h) – Kobyła 4 h 45 min (1 h 15 min) – Wisła Dziechcinka 5 h 15 min (długość: 18,5 km, suma podejść: 570 m - z powrotem: 640 m)

d2fbgjy
d2fbgjy

Dość łatwa trasa umożliwiająca poznanie południowej części pasma Stożka i Czantorii. Polecana narciarzom tourowym, możliwa do przejścia na nartach śladowych. Trasa dość łatwa orientacyjnie, prowadzi w większości lasem z kilkoma wyrębami i polanami. Obfitująca w ciekawe widoki. Aby trasę skrócić, można wyjechać szosą na przełęcz Kubalonkę.

Ze stacji kolejowej Wisła Głębce udajemy się żółtym szlakiem w stronę szosy Wisła – Istebna. Następnie idziemy wzdłuż tej szosy ok. 1 km. Przed przystankiem autobusowym Kozińce skręcamy w drogę prowadzącą w lewo stromo do góry i tą drogą idziemy jeszcze ponad 500 m. Najpierw oddziela się w lewo czarny szlak, a nieco dalej żółty szlak skręca w boczną drogę. Można założyć narty i rozpocząć krótkie, ale dość strome podejście pod szczyt Kozińców. Przez chwilę podążamy lasem, który opuszczamy przed szczytem. Teren wypłaszcza się, a my docieramy do drogi i szlaku zielonego, którym odtąd będziemy zmierzać aż do przełęczy Kubalonki. Wkraczamy w dość stary świerkowy las, pochodzimy łagodnie na szczyt Głębiec, z którego łagodnie zjeżdżamy na Kubalonkę. Na przełęcz można wyjechać szosą Wisła – Istebna. Znajdują się tu także narciarskie trasy biegowe posiadające licencje FIS. Tu również zaczyna się trasa 5.

Po przejściu przez szosę wchodzimy na czerwony szlak, którym będziemy się poruszać aż do Małego Stożka. Po przejściu prawie niezauważalnej w terenie kulminacji Beskidu wychodzimy na dużą polanę, na której znajduje się przysiółek Mrózków, a na następnej polanie – Mraźnica. Tutaj spotykamy szlak niebieski wychodzący z Głębców. Z polan widoki na otoczenie doliny Wisły. Osiągamy przełęcz Łączecko – jesteśmy tylko 10 m wyżej niż Kubalonka. Dopiero od przełęczy zaczyna się wyraźne, aczkolwiek niezbyt strome podejście leśną drogą na Kiczory. Na Kiczorach dochodzimy do granicy państwowej. Idziemy teraz prawie płasko, wychodząc na rozległy wyrąb.

d2fbgjy

Tutaj znajduje się dość dużych rozmiarów skałka piaskowcowa – Skalne Grzyby na Kyrkawicy; stąd już niedaleko na Stożek. Pod jego szczytem jest schronisko PTTK. Stożek jest znany narciarzom – spod jego szczytu prowadzą w dolinę Łabajowa zróżnicowane co do stopnia trudności trasy narciarskie: od łatwej do bardzo trudnej. Do Łabajowa wiedzie też trasa 2. Ze Stożka podążamy dość stromym, ale krótkim zjazdem, po czym idziemy jeszcze kilkaset metrów granicą, aż do Małego Stożka. Tu opuszczamy czerwony szlak i żółtym kierujemy się w prawo. Wkrótce do naszej trasy dołącza droga z lewej strony. Uwaga: to droga doprowadzająca do zabudowań rozrzuconych pod Cieślarem (mogą się nią poruszać samochody). Później od trasy odbiega szlak żółty, schodzący do doliny Dziechcinki. Od tej pory obieramy szlak niebieski. Wyjeżdżamy na dużą polanę z zabudowaniami. Grzbiet jest tu zupełnie płaski, droga główna odbija w prawo, my natomiast skręcamy w lewo, omijając niewielkie wzniesienie w grzbiecie. Jedziemy drogą w dół przez
przerzedzony las, aż docieramy do kolejnego osiedla.

Przejeżdżamy przez dużą polanę i na skraju lasu skręcamy w lewo. Tu znajduje się następna duża skałka piaskowcowa – Krzakoska Skała. Droga przez chwilę jest dość stroma, a gdy się wypłaszczy, skręcamy z niej ostro w prawo. Warto przejechać kilkadziesiąt metrów dalej, za skręt szlaku, i tam dopiero odbić w prawo – jest to łagodniejszy zjazd. I znowu jedziemy dość rzadkim lasem, przez niewielkie wyręby. Docieramy do skraju lasu i wjeżdżamy na szeroką niezbyt trudną trasę zjazdową, którą zmierzamy prawie do doliny, w pobliże cmentarza. Pokonując tę trasę w przeciwnym kierunku, można skorzystać z wyciągu orczykowego. Z dolnej stacji, gdzie wypada nam już odpiąć narty, dochodzimy do torów kolejowych, a tam ponownie spotykamy niebieski szlak, który opuściliśmy na początku trasy zjazdowej. Szlakiem idziemy jeszcze kilkaset metrów do stacji kolejowej Wisła Dziechcinka.

_ Źródło: Bezdroża _

d2fbgjy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fbgjy