Trasy górskie. 8 pięknych widokowo szlaków
Polskie góry w sezonie letnim przeżywają prawdziwy najazd turystów. To powoduje, że prawdziwi miłośnicy górskich wędrówek omijają je szerokim łukiem. Teraz jednak, gdy skończyły się wakacje, polskie góry kuszą swą magią i majestatem. We wrześniu nie ma też upałów, więc wędrówki nie są męczące, a krajobraz powoli przybierający złociste barwy jest wyjątkowo piękny. Które szlaki oferują najbardziej zachwycające widoki?
Polskie góry w sezonie letnim przeżywają prawdziwy najazd turystów. To powoduje, że prawdziwi miłośnicy górskich wędrówek omijają je wówczas szerokim łukiem. Teraz jednak, gdy skończyły się wakacje, polskie góry kuszą swą magią i majestatem. We wrześniu nie ma też upałów, więc wędrówki nie są męczące, a krajobraz, powoli przybierający złociste barwy, jest wyjątkowo piękny. Które szlaki oferują najbardziej zachwycające widoki?
Przeprowadzona przez stoki i grań, przełęcze i dwutysięczniki Orla Perć to najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak w kraju. Oferuje przepiękne widoki, więc stanowi marzenie i cel każdego miłośnika Tatr. Nadaje się jednak wyłącznie dla osób doświadczonych w górskich wędrówkach. Czerwony szlak, który powstał na początku XX wieku, wiedzie od Zawratu na Krzyżne. Na Orlą Perć można dotrzeć kilkoma szlakami o różnym stopniu trudności. Ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej jest ich najwięcej - aż sześć, m.in. niebieski na Zawrat (trasa eksponowana i ubezpieczana łańcuchami) czy żółty na Krzyżne (trasa o niewielkich trudnościach technicznych). Dotarcie do Orlej Perci z Hali Gąsienicowej zajmuje w zależności od szlaku ok. 2-3 h.
Zobacz także: najniebezpieczniejsze szlaki w Tatrach
ik/udm
Najpiękniejsze trasy w polskich górach - szlak na Babią Górę
Babia Góra *znajduje się w Beskidzie Żywieckim. Nazwa dotyczy całego masywu, natomiast najwyższy szczyt to *Diablak, często też nazywany potocznie Babią Górą. Ma 1725 m n.p.m. i stanowi najwyższy punkt w Polsce poza Tatrami. Panorama ze szczytu jest przepiękna - poza Beskidami czy Gorcami, które widać jak na dłoni, obejmuje ona Tatry oraz sporą część Słowacji. Na Babią Górę *prowadzi wiele szlaków, m.in. zielony z Przełęczy Jałowieckiej (czas przejścia 2 h 25 min) czy czerwony z Markowych Szczawin (czas przejścia 1 h 30 min). Z masywem wiąże się wiele *legend - już przed wiekami ciągnęli tu zielarze, poszukiwacze skarbów, uczeni, a także ukrywali się zbójcy. Miały odbywać się tu sabaty czarownic, nazywanych niegdyś "babami".
Najpiękniejsze trasy w polskich górach - szlak na Rysy
Do najpiękniejszych punktów widokowych należy także najwyższy szczyt w kraju. Wejście na Rysy ułatwia 360 metrów łańcuchów. Prowadzący na wysokość 2499 m n.p.m. szlak nie jest wyjątkowo trudny, ale wymaga dobrego przygotowania zarówno sprzętowego, jak i kondycyjnego. Turyści muszą pokonać znaczną różnicę wysokości - ponad 1500 m od Palenicy Białczańskiej lub 1100 m od schroniska nad Morskim Okiem. Szlak ma duże nachylenie, więc trzeba być wysportowanym i wytrzymałym, żeby przejść go bez problemu. Wiele odcinków wiedzie także przez miejsca zacienione, gdzie długo zalega śnieg. Czas przejścia od schroniska nad Morskim Okiem na szczyt Rysów to ok. 4 h.
Najpiękniejsze trasy w polskich górach - szlak na Sokolicę
W zestawieniu nie może także zabraknąć Sokolicy, jednego z najbardziej charakterystycznych szczytów w Pieninach. Nazwa słusznie sugeruje, że kiedyś swoje gniazdo miały tu sokoły. Sokolica ma 747 m n.p.m. i oferuje przepiękny widok z lotu ptaka na Dunajec. Uroku tutejszej panoramie dodaje reliktowa sosna, znajdująca się pod samym szczytem. Stanowi przepiękny punkt widokowy nie tylko na Pieniny *i *przełom Dunajca. Widać stąd również szczyty Tatr Bielskich i Wysokich. Można tu dotrzeć niebieskim szlakiem ze Szczawnicy (1 h 15 minut) i zielonym z Krościenka (1 h 40 minut).
Najpiękniejsze trasy w polskich górach - szlak na Szczeliniec
Góry Stołowe stanowią jedną z największych przyrodniczych atrakcji w Polsce, a ich unikatowa budowa geologiczna sprawiła, że w 1993 roku utworzono tu park narodowy. W jego skład wchodzą trzy rezerwaty: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały oraz Wielkie Torfowisko Batorowske. Szczeliniec Wielki *to najwyższy punkt Gór Stołowych, który tym samym należy do *Korony Gór Polski. Ma 919 m n.p.m., a na jego szczyt można dostać się szlakiem, który składa się z prawie 700 schodów. Z tarasu widokowego roztacza się zachwycający i rozległy widok. Co ciekawe, na Szczelińcu kręcono niektóre sceny filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Trasy na na szczyt prowadzą z Karłowa (ok. 20 minut) i Pasterki (ok. 40 minut).
Najpiękniejsze trasy w polskich górach - szlak na Tarnicę
Będąc w Bieszczadach, nie można ominąć Tarnicy, jednego z najbardziej charakterystycznych szczytów w naszym kraju. Ma 1346 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski (najwyższe szczyty wszystkich pasm górskich kraju). Szczyt jest doskonałym punktem widokowym - w pogodne dni roztacza się stąd panorama nie tylko pobliskich szczytów, ale także Tatr. Na Tarnicę można dojść z Ustrzyk Górnych, a przejście trasy w dwie strony zajmuje ok. 5-6 h.
Najpiękniejsze trasy w polskich górach - szlak na Śnieżkę
W zestawieniu najpiękniejszych szlaków nie można pominąć trasy na najwyższy szczyt Karkonoszy. Śnieżka, której wysokość wynosi 1602 m n.p.m., należy do Korony Gór Polski i pod względem panujących tam warunków stanowi jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce (jest to m.in. najbardziej zamglone miejsce w kraju). Wznosząca się w zachodniej części Czarnego Grzbietu, wyraźnie góruje nad okolicą - widok na najwyższy szczyt Karkonoszy oferuje większość pensjonatów w Karpaczu. Zachód słońca widziany ze szczytu należy do najpiękniejszych w Polsce. Najpopularniejszy szlak na Śnieżkę prowadzi z Karpacza, a przejście trasy zajmuje ok. 3 h.
Najpiękniejsze trasy w polskich górach - szlak na Trzy Korony
Punktem obowiązkowym podczas urlopu w Pieninach *jest zdobycie *Trzech Koron - najwyższego szczytu Pienin Środkowych i najbardziej charakterystycznego miejsca całego regionu. Prowadzi na niego kilka szlaków, m.in. ze Szczawnicy, Czorsztyna i Krościenka. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, czyli Okrąglicy (982 m n.p.m.), znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Dunajec i Magurę Spiską.
ik/udm