Trwa ładowanie...
d2si0oe

Travnik

To ok. 20-tysieczne miasteczko, położone na wysokości 514 m n.p.m., w wąskiej dolinie przejrzystej rzeki Lašva. Nazwa miasta pochodzi od dawnych trawiastych błoń – królewskich pastwisk.

Share
d2si0oe

To ok. 20-tysieczne miasteczko leży 90 km na północny zachód od Sarajewa przy drodze M5 i jest stolicą kantonu Środkowa Bośnia. Położone jest na wysokości 514 m n.p.m., w wąskiej dolinie przejrzystej rzeki Lašva. Nazwa miasta pochodzi od dawnych trawiastych błoń – królewskich pastwisk. Świetny klimat zapewniają mu okoliczne góry: Vlašić (1943 m n.p.m.) – olimpijski ośrodek narciarski oraz Vilenica.

Historia

Przez 150 lat (1699–1851) Travnik był siedzibą tureckiego wezyra – sułtańskiego namiestnika władającego Bośnią. Przez te lata miasto pełniło ważną rolę wojskową, dyplomatyczną i handlową.

Powodem do dumy są ruiny zamku z okresu średniowiecznego królestwa bośniackiego oraz oryginalne nietknięte budowle z epoki otomańskiej. W miasteczku po dziś dzień stoi 14 meczetów i liczne kopulaste mauzolea (turbet) – nic dziwnego, że bywało ono zwane „europejskim Istambułem”.

d2si0oe

Miasto słynie ze swej wspaniałej wody źródlanej (liczne strumienie, studzienki np. Plava Voda, Hendek) i eksportowego ostrego i słonego tradycyjnego sera owczego (travnički sir). To ważny ośrodek przemysłu drzewnego i tekstylnego.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż tutaj urodził się Ivo Andrić – noblista, najznamienitszy pisarz jugosłowiański (trwają spory o jego twórczość i narodowość).

_ Źródło: Bezdroża _


d2si0oe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2si0oe
d2si0oe