Trzciana. Słowacja. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Trzciana (w gwarze ludowej Tyrścina, co oznacza miejsce porośnięte trzcinami) jest pierwszą miejscowością, jaką napotkamy po przejściu granicy w Chyżnem. Leży na Słowacji. Jakie atrakcje na nas czekają?

Obraz

Trzciana (w gwarze ludowej Tyrścina, co oznacza miejsce porośnięte trzcinami) jest pierwszą miejscowością, jaką napotkamy po przejściu granicy w Chyżnem. Dla wielu turystów jest ona jedynie miejscem tanich zakupów – niesłusznie, gdyż w tym miasteczku zachowało się sporo interesujących pamiątek.

Migawki z historii

Miejscowość Trzciana została założona w 1371 r. przez osadników ze Spisza. Prawa miejskie uzyskała w 1424 r. i szybko stała się znaczącym ośrodkiem targowym okolicy. Ponadto słynęła z wyrabianych tutaj płócien oraz z warsztatów garncarskich, wykorzystujących złoża gliny na pobliskim wzgórzu Bratkovčík. Od 1609 r. organizowano tu 4 wielkie jarmarki rocznie. Rozwój Trzciany został zahamowany złupieniem miasta w 1683 r. przez oddziały litewskie hetmana Kazimierza Sapiehy, podążające (z rozmyślnym ociąganiem) za Janem III Sobieskim pod Wiedeń. Armia litewska dokonywała grabieży i rozbojów pod pretekstem tłumienia powstania Thököly’ego, bez wiedzy i pozwolenia polskiego króla, co zresztą miało w zamierzeniu Sapiehy doprowadzić do osłabienia pozycji monarchy (i co częściowo odniosło zamierzony skutek).

Zwiedzanie Trzciany

W Trzcianie zachowały się dwie interesujące świątynie: kościół farny św. Marcina z XIV w., przebudowany następnie w 1641 r., w XVIII w. i w latach 1998–99, z barokowym wyposażeniem; oraz stojący przy rynku kościół klasztorny Franciszkanów św. Jerzego z XVIII w. W pobliżu kościoła św. Marcina stoi najstarsza na Orawie kamienna figura wykonana w 1705 r. w jednym z warsztatów kamieniarskich w Białym Potoku, przedstawiająca św. Floriana. Przed kościołem św. Jerzego stoi natomiast figura św. Jana Nepomucena z 1876 r. Kilka figur tego świętego znaleźć można w innych częściach miasta, np. przy cmentarzu. Sam rynek otoczony jest XVIII- i XIX-wiecznymi kamienicami. W jego pobliżu, na ul. Železničiarov, stoi budynek synagogi z 1839 r. Pamiątką po mieszkających w Trzcianie Żydach jest także kirkut, znajdujący się na granicy między Trzcianą a Twardoszynem.

Wydarzenia

Targowe tradycje Trzciany przypominają organizowane w niej zwyczajowe jarmarki: Škapulirsky jarmok, odbywający się w weekend przed 16 lipca oraz Martinský jarmok, organizowany w okolicach święta patrona miasta, św. Marcina (11 listopada).

Źródło: Bezdroża


Obraz
Źródło artykułu:Bezdroża
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)