Trwa ładowanie...

Trzy miasta, sześć powodów do odwiedzin. Trójmiasto jakiego nie znasz

Fontanna Neptuna, Żuraw gdański i Molo w Sopocie – to miejsca, które zna każdy, kto choć raz odwiedził Trójmiasto. Polecamy równie ciekawe, ale mniej znane miejsca, które warto odwiedzić podczas zbliżających się wakacji nad morzem.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Trzy miasta, sześć powodów do odwiedzin. Trójmiasto jakiego nie znaszŹródło: Shutterstock.com
d2jwgcy
d2jwgcy

Gdańskie bursztyny

Bałtyckie złoto ma wielu miłośników. Biżuteria z bursztynowym oczkiem zyskuje coraz większą popularność ze względu na głęboką, koniakową barwę i unikalne inkluzje, których próżno szukać w kamieniach szlachetnych. W 2006 roku otwarto w zabytkowym budynku gdańskiego więzienia Muzeum Bursztynu. Odwiedzający mogą oglądać w nim kosztowne eksponaty: kunsztownie zdobione szkatuły, ołtarzyki czy medaliony, a także bardziej nowoczesne elementy biżuterii, do której wykończenia użyto właśnie bursztynu.

Tam gdzie są wodorosty, prawdopodobnie będą i bursztyny Shutterstock.com
Tam gdzie są wodorosty, prawdopodobnie będą i bursztyny Źródło: Shutterstock.com

Katedra w Oliwie

Najdłuższy kościół w Polsce (aż 107 m) prezentuje się niezwykle okazale. Dwie smukłe wieże, barokowy portal z bogato zdobionymi fasadami skrywa w sobie arcydzieła sztuki religijnej. Wewnątrz znajdują się aż 23 marmurowe ołtarze. Nad największym z nich znajduje się spektakularna kompozycja przedstawiająca niebiańskie zastępy skryte w obłokach. Dziesiątki cherubinów spoglądające zza kłębiących się chmur wyglądają niesamowicie. Na uwagę zasługują również wspaniałe organy. Aż 14 miechów zasila 5100 piszczałek. W momencie powstania były to najprawdopodobniej największe organy na świecie.

Fortyfikacje

Choć wycieczki do Gdańska nie mogą się obyć bez wizyty przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, to niewielu turystów zapuszcza się w stronę starego kompleksu fortyfikacji. Gdańskie Grodzisko, a właściwie znajdująca się tam Góra Gradowa (46 m.n.p.m) jest najwyższym punktem w obrębie miasta, z którego rozpościera się bajeczny widok na panoramę miasta. Pobliskie forty napoleońskie, zespół poszpitalny i reduta to miejsca, których zwiedzenie zajmie dobrych kilka godzin.

Latarnia w Sopocie

W Sopocie, poza tamtejszym molo, warto również odwiedzić latarnię morską. Początkowo była ona częścią sopockiego zakładu balneologicznego. W 1975 roku po gruntownej przebudowie niewielka wieża wyposażona została w źródło światła o stosunkowo małym zasięgu. Dopiero po wyposażeniu w mocniejsze urządzenia zyskało oficjalny status latarni.

Muzea na wodzie

Wiele osób nie wyobraża sobie wycieczki do Trójmiasta bez wizyty w porcie i zobaczenia jednego z "emerytowanych" okrętów, które pełnią funkcję muzeów. Trójmiejskie pływające obiekty muzealne to między innymi niszczyciel ORP Błyskawica, Dar Pomorza, będący oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, czy SS Sołdek – pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Klif orłowski

Pomiędzy Gdynią a Sopotem, na obrzeżach Kępy Redłowskiej znajduje się Klif Orłowski. Ciągnący się przez 650 metrów stromy brzeg jest częstym miejscem wycieczek dla osób, które pragną odosobnienia na łonie natury. Przechadzając się po skarpie można zobaczyć rozciągającą się po prawej stronie Mierzeję Helską oraz port w Gdyni po lewej stronie.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2jwgcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jwgcy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj