Trwa ładowanie...
d1vtkmd
x-news

Tunezja - miasteczko Gwiezdnych Wojen przejęte przez ISIS

Położone w Tunezji filmowe Tatooine z "Gwiezdnych wojen" J. Lucasa, zostało prawdopodobnie przejęte przez dżihadystów. Jak podają władze, ISIS zwiększyło swoją aktywność w okolicy tej jednej z największych atrakcji w kraju. W filmowej wiosce znaleziono dwa składy broni, a w nich m.in. rakietowe granatniki oraz ponad 20 tysięcy sztuk amunicji. Przestrzega się turystów przed odwiedzaniem tego wyjątkowego miejsca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tunezja - miasteczko Gwiezdnych Wojen przejęte przez ISIS
(Marques shutterstock)
d1vtkmd

Położone w Tunezji filmowe Tatooine z _ Gwiezdnych wojen _ J. Lucasa, zostało prawdopodobnie przejęte przez dżihadystów. Jak podają władze, ISIS zwiększyło swoją aktywność w okolicy jednej z największych atrakcji w kraju. W filmowej wiosce znaleziono dwa składy broni, a w nich m.in. rakietowe granatniki oraz ponad 20 tysięcy sztuk amunicji. Przestrzega się turystów przed odwiedzaniem tego miejsca.

Miasto Tatawin (nazywane także Tataouine czy Tatooine) położone jest na Saharze, 531 km na południe od Tunisu. W jego okolicy znajdują się słynne _ ksary _, czyli ufortyfikowane osady wznoszone tu z gliny i kamienia przez Berberów. Najbardziej znane są Ouled Soltane, Chenini i Douiret, gdzie w opuszczonych już osiedlach znajdują się malownicze spichlerze z XV i XVI wieku.

d1vtkmd

Plener _ Gwiezdnych wojen _ został umiejscowiony w osadach Ouled Soltane i Hadada, a planeta, na której wychowywał się Luke Skywalker, wzięła swą nazwę właśnie od miasta Tatooine.

fot.Delpixel / Shutterstock.com

Na skraju Sahary w środkowej Tunezji znajduje się także inne związane z _ Gwiezdnymi wojnami _ miejsce - wioska Matmata, zaliczana do największych osobliwości tego kraju. W surowym krajobrazie niewysokich gór Dżebel przebywają wciąż plemiona Berberów. Nazywana jest wioską troglodytów, gdyż jej mieszkańcy od niepamiętnych czasów żyją nie na powierzchni ziemi, ale pod nią. Swoje domostwa wydrążyli w miękkich piaszczysto-gliniastych skałach, których największą zaletą są właściwości izotermiczne: utrzymują chłód nawet w czasie największych upałów, zimą zaś chronią przed niską temperaturą.

d1vtkmd

George Lucas uznał, że także to miejsce będzie idealne jako plener do kręcenia scen z planety Tatooine. Do teraz można tu podziwiać rekwizyty filmowe, a nawet zjeść obiad w piaskowym hotelu _ Sidi Driss _ powstałym na terenie wioski. Składa się on z pięciu wydrążonych w piaskowcu dziedzińców, połączonych podziemnymi tunelami. Miejsce to także widać na ekranie - właśnie tam Luke Skywalker jadł obiad ze swoją ciotką i wujem.

udm/wg

d1vtkmd

Podziel się opinią

Share
d1vtkmd
d1vtkmd