MiastaTurkusowe jeziorka

Turkusowe jeziorka

Turkusowe jeziorka

Niedawno pisaliśmy o przepięknych Kolorowych Jeziorkach w Rudawach Janowickich. Patrząc na zdjęcie, aż trudno uwierzyć, że leżą w Polsce! Co ciekawe takich miejsc w naszym kraju jest więcej - oto one!

Niedawno pisaliśmy o przepięknych Kolorowych Jeziorkach w Rudawach Janowickich (). Patrząc na zdjęcie, aż trudno uwierzyć, że leżą w Polsce! Co ciekawe takich miejsc w naszym kraju jest więcej - oto one!

sc/if

1 / 6

Zakrzówek

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/85571090@N00/2874554913/

Turkusowa woda rzeźbiąca skaliste wybrzeże porośnięte bujną roślinnością to typowy śródziemnomorski krajobraz. Jednak żeby zobaczyć takie widoki wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Podobny urok ma Zalew Zakrzówek, leżący w granicach administracyjnych miasta Krakowa. Powstał poprzez zalanie starego kamieniołomu wapienia. Niestety kąpiel w turkusowej wodzie jest zabroniona. Akwen jest udostępniany jedynie dla nurków.

2 / 6

Jeziorka Duszatyńskie

Obraz
© wikipedia.org Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Jeziorka Duszatyńskie to nazwa dwóch jezior osuwiskowych znajdujących się na zachodnich zboczach Chryszczatej w pobliżu wsi Duszatyn, która jest jedną z większych osobliwości przyrodniczych Bieszczad. Warto odwiedzić to miejsce również zimą. Gazy powstające w wyniku butwienia drewna i resztek roślinności w głębi jeziorek,w miejscach rozerwania pokrywy lodowej, powodują podczas mrozów wybuchy obserwowane jako fontanny wody.

3 / 6

Piechcin

Obraz
© barcin.pl/

Piechcin to duża wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim. Znajdują się tu złoża skał wapiennych, eksploatowane metodą odkrywkową. W wyniku tego pozostało tu wyrobisko obecnie zalane wodą. To właśnie osad wapienny wpływa na nietypowy piękny kolor jeziora.

4 / 6

Jeziorko Daisy

Obraz
© wikipedia.org Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Jeziorko Daisy to zalane wyrobisko wapienne położone na stokach Witosza. Powstało w 1870 roku, a jego powierzchnia wynosi 0,66 hektara. Nazwa pochodzi od księżnej Daisy von Pless, ostatniej właścicielki Książa, która szczególnie upodobała sobie to miejsce. Zaadaptowała również jeden z wapienników na basztę i urządziła tam izbę myśliwych. Jeziorko leży na szlaku zielonym (zamków piastowskich) i żółto-niebieski-żółtym (Ułanów Legii Nadwiślańskiej).

5 / 6

Jezioro Turkusowe

Obraz
© wikipedia.org Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Jezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin, na południu wsi Wapnica. Tworzy ono kryptodepresję o głębokości 18,6 m p.p.m., a powierzchnia wynosi 6,74 hektara. Dawniej znajdowało się tu się wyrobisko kopalni kredy. Występuje tu zjawisko krasowe. Nazwa zbiornika pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody, wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów od białego podłoża kredowego z zalegającymi na dnie związkami węglanu wapnia.

6 / 6

Kamionka

Obraz
© wartaboleslawiecka.pl

Na koniec przedstawiamy kolejne piękne jeziorko tym razem w Raciborowicach Dolnych zwane Kamionka. Wieś położona jest w województwie dolnośląskim, w gminie Warta Bolesławiecka, w Sudetach.

Jeżeli znacie inne polskie jeziora o nietypowych barwach wysyłajcie do nas zdjęcia na adres: miasta@serwis.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)