Turystyka butelkowa. Nowa moda u naszych sąsiadów

W ostatnich miesiącach Austria stała się popularnym celem podróży dla Niemców. Ale nie przyjeżdżają oni, aby podziwiać alpejskie widoki, czy wspaniałe miasta. Odwiedzają swoich sąsiadów, żeby... zwracać butelki i skrzynki po piwie. Powodem jest wyższa kaucja, jaką oferują austriackie sklepy.

Turystyka butelkowa - nowe zjawisko w Austrii i w Niemczech
Turystyka butelkowa - nowe zjawisko w Austrii i w Niemczech
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KASW

Austriacki przemysł piwowarski podniósł kwotę zwrotu za szklane opakowania z dziewięciu do 20 centów, podczas gdy w Niemczech wynosi ona osiem centów. Dodatkowo, kaucja za skrzynki w Austrii to trzy euro, co jest dwukrotnie wyższą stawką niż w Niemczech.

Problem z identyfikacją pochodzenia butelek

Niemcy korzystają z faktu, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy butelki zostały zakupione w Austrii, czy przywiezione z Niemiec. Szczególnie dotyczy to browarów, które sprzedają swoje produkty w obu krajach.

Christian Thiel z browaru Schoenramer w Petting, położonego blisko granicy, zauważył, że po zmianie wysokości kaucji, wielu klientów przyjeżdżało z dużymi ilościami butelek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kultowy symbol europejskiej stolicy. Kolejki nawet po sezonie

Propozycje zmian w przepisach

Florian Berger, rzecznik Austriackiego Stowarzyszenia Browarów, sugeruje wprowadzenie przepisów, które pozwalałyby sprzedawcom na odmawianie przyjmowania "hurtowych" dostaw butelek. Proponuje, by akceptować jedynie ilości odpowiadające spożyciu w ramach gospodarstwa domowego oraz odmówić przyjmowania opakowań po produktach, których nie ma w ofercie sklepu.

Ekologiczne wyzwania

Co roku około sześciu procent butelek po piwie trafia do śmieci, mimo że każdą z nich można wykorzystać nawet 40 razy. To wyzwanie ekologiczne, które wymaga odpowiednich regulacji, by zmniejszyć ilość odpadów i promować recykling.

Źródło: PAP

Austrianiemcytrend

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)