Tysiące zagrożonych zwierząt. Powodem m.in. turyści
Sytuacja delfinów żyjących w indyjskich rzekach jest trudna. Tysiące z nich są zagrożone. Rybacy oraz turyści mogą doprowadzić delfiny gangesowe do wyginięcia, podobnie jak miało to miejsce w przypadku delfinów chińskich w rzece Jangcy.
Delfiny rzeczne, uznawane za narodowe zwierzę wodne Indii, są w poważnym niebezpieczeństwie. Żyją w mętnych wodach Gangesu, najświętszej rzeki kraju, i Brahmaputry, różniąc się od morskich kuzynów m.in. niemal całkowitą ślepotą i długim, przypominającym dziób pyskiem. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) sklasyfikowała je jako gatunek zagrożony.
Zagrożone ponad 6,3 tys. delfinów
Od 1980 r. zginęło ok. 500 delfinów rzecznych, głównie z powodu przypadkowego złapania w sieci rybackie lub celowego zabijania. "Delfiny są nadal zabijane dla ich mięsa i tranu, z którego pozyskuje się olej wykorzystywany jako przynęta rybacka" - informuje BBC. Zwierzęta często zderzają się także z łodziami lub zaplątują w żyłki.
Według indyjskich przepisów dotyczących dzikiej przyrody, nie tylko celowe, ale również przypadkowe zabijanie delfinów rzecznych jest traktowane jako "polowanie" i wiąże się z surowymi karami. "W rezultacie wielu biednych rybaków po cichu pozbywa się tusz, aby uniknąć grzywien" - zauważył portal.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy "kawałek Polski" zachwyca. Zobacz póki jest dostępny
Turyści, a życie delfinów
Rejsy turystyczne na Gangesie i Brahmaputrze, które wyjątkowo zyskały na popularności w ostatniej dekadzie, również stanowią poważne zagrożenie dla tych zwierzaków. Hałas i ruch statków są niebezpieczne dla wrażliwych na dźwięki delfinów.
Jeden z hinduskich konserwatorów przyrody ostrzega, że ruch turystyczny może doprowadzić do wyginięcia delfinów gangesowych, podobnie jak miało to miejsce z delfinami chińskimi w rzece Jangcy. Owe delfiny chińskie, znane też jako delfiny baiji, uznaje się już za wymarłe, do czego miała doprowadzić przede wszystkim działalność człowieka.