Trwa ładowanie...
d1wfe79

Ukradli cegły z dworku w Jarnołtowie. Złodzieje załatali nimi dziury w drodze

Policjanci w Małdytach w warmińsko-mazurskiem otrzymali zgłoszenie o zawaleniu się ściany zabytkowego dworku w pobliskim Jarnołtowie. Funkcjonariusze szybko ustalili sprawców. Jak się okazało, złodzieje kradli cegły, aby… załatać nimi dziurę w drodze na własnej posesji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ściana zabytkowego dworku zawaliła się, gdy złodzieje ukradli znaczną liczbę cegieł
Ściana zabytkowego dworku zawaliła się, gdy złodzieje ukradli znaczną liczbę cegieł (Policja Warmińsko-Mazurska)
d1wfe79

XVIII-wieczny dworek w Jarnołtowie jest wpisany na listę zabytków. Mimo to złodzieje stwierdzili, że znajdujące się tam cegły bardziej się przydadzą jako wypełnienie do drogowej dziury. I choć wykorzystali tylko część budulca, to na tyle osłabili konstrukcję ściany, że uległa ona zawaleniu.

Policja szybko ustaliła sprawców. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy gminy Małdyty. 52- i 60-latek usłyszeli zarzuty kradzieży oraz niszczenia zabytku.

Policja Warmińsko-Mazurska

Mężczyźni przyznali się do winy, a o dalszym ich losie zdecyduje sąd. Za samą kradzież grozi bowiem do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za niszczenie zabytku kara jest wyższa – do 8 lat.

d1wfe79

Dworek został wybudowany ok. 1770 r. przez Jerzego Fryderyka von Hülsena. Był on uczniem Immanuela Kanta, jednego z najwybitniejszych umysłów oświecenia, który mieszkał w Jarnołtowie przez 3 lata. Jest to ewenement na skalę światową, ponieważ ten filozof rzadko opuszczał swój rodzinny Królewiec (dziś Kaliningrad).

Przez pewien czas w opustoszałym dworku Hülsenów funkcjonowała wiejska szkoła. Później gmina sprzedała budynek, a nowy właściciel urządził tam stodołę. Zwierzęta, które tam przebywały na pewno czuły luksus, poruszając się obok marmurowych kominków, barokowych pieców czy schodów o ażurowej balustradzie dekorowanej ptakami.

fotopolska.eu

Co prawda dworek był wcześniej rozbierany w celu uzyskania cegieł i teraz jego stan przypomina bardziej ruinę niż okazałą budowlę. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej jest to obiekt zabytkowy, chroniony prawem i wszelka jego dewastacja grozi karą więzienia.

d1wfe79

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Myśleli, że to tylko gliniana cegła. Niezwykłe odkrycie na zamku Wyborg

d1wfe79

Podziel się opinią

Share

d1wfe79

d1wfe79