Trwa ładowanie...

Ukraina. Polacy zatrzymani w zamkniętej strefie w Czarnobylu

Dwóch obywateli Polski, którzy nielegalnie przebywali w zamkniętej strefie wokół elektrowni w Czarnobylu zatrzymała ukraińska policja. Amatorzy "ekstremalnej turystyki" dostali mandat, grozi im też wydalenie z Ukrainy.

Ukraina. Polacy zatrzymani w zamkniętej strefie w CzarnobyluŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Ben Fairless
d4aqnvk
d4aqnvk

Polaków mających po 25-lat ujął policyjny patrol. Jak poinformowała policja obwodu kijowskiego, zostali zatrzymani w pobliżu nieczynnego radaru pozahoryzontalnego z czasów ZSRR, zwanego "Dugą". To 9 kilometrów od elektrowni, zamkniętej pod koniec kwietnia 1986 roku. Policja przekazała, że Polacy zostaną ukarani mandatem i prawdopodobnie wydaleni z Ukrainy - donosi PAP, na który powołuje się RMF FM.

26 kwietnia minęły 32 lata od największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej. W 1986 r. doszło do awarii reaktora i chemicznego wybuchu wodoru powstałego na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa. W wyniku wybuchu do atmosfery dostały się radioaktywne pyły grafitu i uranu. Dane dotyczące poszkodowanych są różne. Zgodnie z raportem Forum Czarnobyla katastrofa pochłonęła 31 ofiar, a na chorobę popromienną zachorowało ponad 200 osób.

Promieniowanie dotknęło nie tylko mieszkańców Ukrainy i Białorusi, ale także Polski, Bułgarii, Austrii, Rumunii, Finlandii, Szwecji, Czech i Słowacji. W szkołach podawano dzieciom płyn Lugola - wodny roztwór jodu, który miał chronić przed nowotworami.

Zobacz też: Weszli do radioaktywnej wody. Trzech ochotników uchroniło Europę

Z terenów otaczających elektrownię ewakuowano blisko 350 tys. ludzi, a wjazd tam jest wciąż formalnie nielegalny. Wycieczki do Czarnobyla stają się jednak coraz bardziej popularne. Na Ukrainie funkcjonuje mnóstwo firm organizujących wyjazdy do Strefy Wykluczenia. Wycieczki w to miejsce organizowane są pod hasłem "delegacji". Koszt jednodniowej wycieczki z Kijowa to ok. 100 dolarów.

Według oficjalnych danych Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, aż 50 tys. osób odwiedziło okolice Czarnobyla w 2017 r. 5 tys. to Polacy. Bo również w Polsce organizowane są "delegacje" do Czarnobyla. Dwaj zatrzymani Polacy postanowili najwyraźniej "delegować" się tam sami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4aqnvk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aqnvk