Ulubione miasta turystów. W te miejsca przyjeżdżają najchętniej
Do łask wraca weekendowy wypoczynek w polskich miastach. Jesienią turyści wyjeżdżają nie tylko w góry. Mając mniej czasu, decydują się na szybki wypad do ulubionych miast w Polsce. Jesteście ciekawi, które to?
Mając do dyspozycji ograniczony czas, turyści częściej decydują się na krótkie, dość intensywne wyjazdy, podczas których starają się jak najwięcej zobaczyć i doświadczyć. Zwłaszcza jesienią, gdy pogoda robi się kapryśna, uważnie dobierają miejsce wypoczynku. O tej porze roku popularnością cieszą się nie tylko góry, ale także polskie miasta.
Kraków - turyści regularnie do niego wracają
Według turystów Kraków wyróżnia się wyjątkowym klimatem, co można odczuć także jesienią, gdy nie ma tam tak wielu zwiedzających. Można nie tylko znaleźć w tym czasie atrakcyjny nocleg, ale także swobodniej korzystać z największych atrakcji.
- W Krakowie jest tyle zabytków i historii Polski, że trudno mu się oprzeć - pisze na fanpage’u portalu Nocowanie.pl jedna z turystek.
Jakie są największe atrakcje Krakowa? Tutaj trudno popełnić błąd - większość od razu wskaże okolice Rynku Głównego i Wawelu. Właśnie tam gros turystów kieruje swoje kroki po przyjeździe na miejsce. Obowiązkowym punktem wycieczki są zakupy w Sukiennicach oraz zwiedzanie wyjątkowego muzeum Rynek Podziemny, znajdującego się pod wschodnią częścią płyty.
Poza tym turyści często zaglądają na Kazimierz, jedną z modniejszych dzielnic Krakowa. Aż do XIX wieku Kazimierz był odrębnym miastem, powstałym w XIV stuleciu na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Od XV stulecia miejsce było zasiedlane głównie przez Żydów, którzy wznieśli tam swoje synagogi i cmentarze, a także stworzyli wyjątkową kulturę. Współczesnym hołdem dla tradycji dawnych mieszkańców Kazimierza jest coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej ze spektakularnym koncertem Szalom na Szerokiej.
Turyści kochają Wrocław
Największym atutem Wrocławia jest Stare Miasto. Jednym ze sposobów na poznanie najciekawszych miejsc Wrocławia jest spacer szlakiem krasnali, zakończony w klimatycznej restauracji. Koniecznie trzeba zwiedzić rynek, gdzie główną rolę gra monumentalny ratusz, przed którym stoi rekonstrukcja średniowiecznego pręgierza. Jest to pamiątka z czasów, gdy zasądzone kary wymierzano publicznie.
W tej chwili ratusz pełni rolę punktu orientacyjnego oraz miejsca spotkań mieszkańców Wrocławia i przyjezdnych. Spod niego rusza się na dalsze zwiedzanie miasta, które niezmiennie zachwyca turystów.
- Piękne miasto! Mimo że architektonicznie bardzo zróżnicowane, to wszystko tworzy jakąś spójną całość. Każdy czuje się tam dobrze i swobodnie – ocenia swój pobyt we Wrocławiu Adrianna.
Warta uwagi jest najstarsza część Wrocławia, czyli Ostrów Tumski. Znajdują się tam bezcenne zabytki, takie jak romański kościół św. Idziego z XIII stulecia oraz pozostałości wybudowanego na przełomie XII i XIII wieku zamku Piastów Śląskich. Jednak główną budowlą jest tu katedra Jana Chrzciciela – na jej wieży umieszczono punkt widokowy.
Na topie jest wypoczynek w Gdańsku
Jesienne spacery po plaży to jedna z ulubionych rozrywek turystów, którzy o tej porze roku wybierają się nad morze. Jeżeli dodamy do tego pełną magii i uroku gdańską starówkę, otrzymamy idealną weekendową destynację.
Wizytówką Starego Miasta w Gdańsku jest ulica Długa. Wzdłuż traktu spacerowego ciągną się piękne kamienice, a w wielu z nich mieszczą się muzealne ekspozycje. Na trasie mamy między innymi słynną fontannę Neptuna, a spacer kończy się nad Motławą, skąd można na przykład wypłynąć w rejs widokowy.
Na pewno warto zobaczyć klimatyczną uliczkę Mariacką, prowadzącą od rzeki aż do katedry. Gotycki kościół robi niesamowite wrażenie. Jego dość surowy wystrój przypomina turystom o wiekowej historii. Na szczycie wieży mieści się punkt widokowy, z którego można dostrzec Bałtyk.
Gdańsk ważny jest także ze względu na wydarzenia ostatnich dekad. Z tego powodu turyści tak chętnie odwiedzają Europejskie Centrum Solidarności, Stocznię Gdańską, a także historyczny szlak na Westerplatte.