Trwa ładowanie...

Urlop wśród olimpijskich bogów. Wakacje z widokiem na Olimp

Mitologia grecka jest jedną z najbardziej popularnych na świecie. Barwne opowieści o bogach odwiedzających krainy śmiertelników i herosach dysponujących nadnaturalnymi mocami potrafią rozbudzić wyobraźnię. Nic więc dziwnego, że Grecja rokrocznie przyciąga prawdziwe rzesze turystów, wśród których jest wielu entuzjastów dawnej historii.

Share
Urlop wśród olimpijskich bogów. Wakacje z widokiem na Olimp
Źródło: Shutterstock.com
d1aqbqv

Niegasnącą popularnością cieszy się Olimp, mityczna siedziba bogów greckich górująca nad Zatoką Termajską i Riwierą Olimpijską. Ogromny masyw jest drugą, poza długimi i słonecznymi plażami, atrakcją przyciągającą ludzi w okolice Salonik. Poniżej znajdziecie kilka wartych zainteresowania miejsc, które stanowią świetną wakacyjną destynację.

Od Olimpu do całej Grecji

Riwiera Olimpijska to urlopowy raj. Nic dziwnego, wszechobecne gaje oliwne, malownicze, stylizowane domki i charakterystyczny, powolny styl życia ich mieszkańców stanowią kwintesencję Grecji. Biegnąca przez całą jej długość autostrada egejska i szybkie połączenia kolejowe sprawiają, że miejsce to stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania całej północnej i centralnej Hellady. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po kilku dniach wypoczynku wybrać się na szybki wypad do Aten lub Salonik. Te pierwsze to niekwestionowana kolebka greckiej mitologii dzięki licznym zabytkom, drugie jest jednym z najważniejszych greckich miast o bogatej historii i wielu atrakcjach turystycznych.

Nie tylko starożytność

Riwiera kusi nie tylko górami i plażą, ale również stosunkowo niskimi cenami, w porównaniu do reszty kraju. W sezonie letnim za siedmiodniowy pobyt zapłacimy nawet mniej niż 1500 zł. Dynamicznie rozwijające się kurorty zachęcają turystów niskimi cenami i szeroką ofertą gastronomiczną.

Wzdłuż autostrady wznoszą się średniowieczne zamki, jak choćby ten założony przez krzyżowców w Platamonas. Był świadkiem burzliwych wydarzeń, między innymi wojen z Wenecją i Turcją. Teraz stał się jedną z bardziej znanych greckich atrakcji turystycznych, głównie z powodu corocznego Festiwalu Olimpu, który odbywa się w murach twierdzy. Artyści uliczni, muzycy i trupy teatralne z całego świata zjeżdżają do tego miejsca, by zaprezentować widzom swe niezwykłe zdolności.

d1aqbqv

Platamonas

Przejdź się ścieżką bogów

Kontynentalna Grecja ma do zaoferowania więcej niż niektóre wyspy Morza Egejskiego. Riwiera Olimpijska oferuje też spore możliwości dla miłośników wspinaczki i trekkingu. Park Narodowy Góry Olimp rozciąga się na ponad 20 km i jest pełen szlaków pieszych oraz schronisk. Wybierając się na wycieczkę w wysokie góry trzeba mieć na uwadze fakt, że średnia temperatura latem wynosi 31 st. C, dlatego warto zabrać ze sobą duży zapas wody. Rozliczne wąwozy i doliny oferują wspaniałe i warte odwiedzenia widoki. Słynne wodospady Zeusa i wyżłobione w skale Wanny Afrodyty w wąwozie Enipeas to obowiązkowe przystanki w podróży.

Paleos Panteleimon

d1aqbqv

Urokliwe miasteczka i głośne metropolie

Duża liczba atrakcji sprawi, że nie sposób zwiedzić wszystkie z nich podczas siedmiodniowego pobytu. Musisz więc dobrze zastanowić się nad tym, co chcesz robić podczas planowanego urlopu. Jeśli marzysz o zwiedzeniu zabytkowej, greckiej wioski, skieruj się do Paleos Panteleimonas. Ta przytulona do stoku masywu Olimpu mieścina zachwyca kameralną, przytulną atmosferą, a panorama brzegów Morza Egejskiego zapiera dech w piersiach. Jeśli natomiast zdarzy ci się zatęsknić za wielkomiejskim życiem i szukasz okazji do zrobienia zakupów, to dobrym wyjściem będą Saloniki. Szybki rajd po sklepach i targowiskach pozwoli ci niedrogo kupić unikalne pamiątki, które przez lata będą przypominać ci o chwilach spędzonych w Grecji.

Oczywiście atrakcji przy Riwierze Olimpijskiej jest o wiele więcej. Wymieniliśmy tylko kilka z nich. Jeśli szukasz miejsca do spędzenia przyszłorocznego urlopu, które w niewielkiej cenie będzie w stanie zaoferować różnorodne rozrywki, to okolice Olimpu są dla ciebie stworzone.

d1aqbqv

Podziel się opinią

Share
d1aqbqv
d1aqbqv