Trwa ładowanie...

USA. Na ulicach Filadelfii znaleziono 1,5 tys. martwych ptaków

W Filadelfii, największym mieście stanu Pensylwania, doszło na początku października do masowej śmierci ptaków. Wiele wskazuje na to, że zginęły w wyniku zderzenia z wieżowcami. Sprawa jest badana przez naukowców.

Filadelfia, Stany ZjednoczoneFiladelfia, Stany ZjednoczoneŹródło: Getty Images
d1lfsu4
d1lfsu4

- Z nieba spadło tak wiele ptaków, że nie wiedzieliśmy, co się dzieje. To było naprawdę katastrofalne wydarzenie. Ostatni raz coś takiego wydarzyło się w 1948 r. – powiedział cytowany przez magazyn WhiteMAD Stephem Maciejewski, ornitolog, który na co dzień pracuje w fundacji Audubon Pennsylvania, zajmującej się ochroną zwierząt.

Zagadkowy pogrom ptaków

Naukowiec zebrał jednego dnia, w ciągu zaledwie 3 godzin, ok. 400 ptaków z terenu między ulicami Market Street i JFK Boulevard. Znalazł m.in. kukułkę żółtodziobą, która wbiła się w wieżowiec. Maciejewski oznaczył każdego ptaka, notując jego trasę lotu, czas i miejsce uderzenia. Te dane pozwolą wyjaśnić, jaki jest powód niepokojącego zdarzenia. Część zwierząt przewieziono do siedziby Akademii Nauk Przyrodniczych w Drexel – tam zostaną one przebadane. Przyrodnicy chcą sprawdzić, czy ptaki nie zostały otrute.

Jak wyjaśnia magazyn WhiteMAD, do masakry zwierząt doszło w dniach, kiedy ornitolodzy notują szczyt przelotu ptaków wędrownych z Kanady, Maine i stanu Nowy Jork do krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Ptaki do nagłego lotu mógł skłonić szybki spadek temperatury powietrza. W Filadelfii ówczesnej nocy występowało duże zachmurzenie, lekki opad deszczu i pełnia księżyca – to wszystko mogło zepchnąć ptaki bliżej lądu. Ptaki lecące z odległych siedlisk na Północy mogą mieć problem z ominięciem szklanych wież.

- Gdy w ciemności dotarły do Filadelfii, światła wewnątrz budynków przyciągały ptaki. Niektóre drapacze chmur mają wewnętrzne atria, co mogło skłonić ptaki do myślenia, że mogą tam wylądować – napisał dziennikarz Frank Kummer.

d1lfsu4

Źródło: WhiteMAD

Remont gniazda bielika zwyczajnego. Wideo prosto z parku narodowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lfsu4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lfsu4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj