Uzdrowisko Wapienne. Tutaj wypoczniesz na dobre

Uzdrowisko Wapienne, schowane w uroczej kotlinie u wrót Magurskiego Parku Narodowego, z dala od szlaków komunikacyjnych, jest nazywane zapomnianą perłą Beskidu Niskiego. Osada Wapienne (łemkowskie Wapenne) została założona w 1546 roku na prawie wołoskim. Dokonano tego na podstawie przywileju nadanego Mikołajowi z Męciny przez Zygmunta Starego. Miejscowość zamieszkiwali Łemkowie.

Uzdrowisko Wapienne. Tutaj wypoczniesz na dobre
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Miejscowe źródła były ponoć znane i wykorzystywane do leczenia różnych schorzeń (także chorób wenerycznych)
już w XVII wieku. W latach 1812-1815, po klęsce moskiewskiej, kurowali się tam żołnierze napoleońscy. W okresie zaborów Wapienne było znane pod nazwą Schwedebad. W XVIII wieku istniał tam mały Zakład Kąpielowy, który uległ zniszczeniu w czasie I wojny światowej. W okresie międzywojennym uzdrowisko znajdowało się w rękach chłopskich i leczyli się w nim wieśniacy oraz niezamożni mieszkańcy okolicznych miasteczek. Był to skromnie urządzony i tani kurort, dostępny dla wszystkich warstw społecznych. Po II wojnie światowej ośrodek odbudowano początkowo jako centrum kolonijne. Funkcję sanatorium Wapienne zaczęło pełnić dopiero pod koniec lat 70. Obecnie jest w rękach prywatnych.

Na terenie uzdrowiska znajdują się trzy naturalne źródła mineralne Marta, Kamila i Zuzanna. Ponadto wykonano tutaj dwa odwierty Wapienne I i Wapienne II, które zawierają niskomineralizowane wody siarczkowe. Ważnym uzupełnieniem leczniczych wód są lokalne złoża borowiny, zalegające w lasach pobliskiej Kamiennej Góry.
Wśród nielicznych, luźno rozrzuconych wzdłuż potoku Wapienka zabudowań znaleźć można typowe dla tego regionu opuszczone domy łemkowskie. Na granicy Rozdziela i Wapiennego zwraca uwagę drewniana cerkiew prawosławna Opieki Matki Bożej. Wzniesiona w 1785 roku, została przewieziona na obecne miejsce z Serednicy. Warto także odwiedzić rosyjski cmentarz z czasów I wojny światowej, zbudowany według projektu Hansa Mayera. O drogę najlepiej zapytać mieszkańców Wapiennego. Cmentarz ma kształt nieregularnego wieloboku ogrodzonego murem z drewnianą furtką. W centrum umieszczono masywny krzyż prawosławny.

Tuż nad uzdrowiskiem przebiega granica Magurskiego Parku Narodowego. Podgórski klimat służy wypoczynkowi i leczeniu, a niewielkie wzniesienia stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

UZDROWISKA

Uzdrowisko Wapienne
Podgórski klimat tego miejsca sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego, choć podstawowym profilem leczniczym uzdrowiska są choroby reumatyczne, a także dermatologiczne. W budynku hotelowym przygotowano 36 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym oraz w dwóch apartamentach wyposażonych w wanny do masażu wodnego, a także 75 miejsc w domkach kempingowych. Uzdrowisko posiada własne złoża wód mineralnych siarkowo-wodorowych, wykorzystywanych w przeprowadzanych tu zabiegach leczniczych. Okłady borowinowe dają świetne efekty w leczeniu dyskopatii, rwy kulszowej czy zwyrodnienia stawów. Pomocne są też kąpiele siarkowe, ozonowe, perełkowe, a także terapie światłem i elektrolecznictwo. Kuracjusze korzystają z szerokiej oferty zabiegów kinezyterapeutycznych, m.in. z terapii manualnej, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń biernych oraz relaksacji poizometrycznej. Dostępne są masaże klasyczne całościowe i częściowe, masaż wibracyjny na macie, hydromasaż i jacuzzi. Na terenie
ośrodka znajdują się basen z brodzikiem, boiska sportowo-rekreacyjne oraz wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego. Goście mogą korzystać ze znajdujących się w pobliżu wyciągów narciarskich, a także jeździć konno. Na miejscu jest kawiarnia, bufet i stołówka, a wieczorami w uzdrowisku odbywają się potańcówki. Ośrodek organizuje wczasy lecznicze oraz wypoczynkowe. Cena obejmuje wyżywienie, opiekę medyczną oraz dwa zabiegi dziennie.

Uzdrowisko Wapienne
38-307 Wapienne koło Gorlic
(18) 351 81 63, 351 90 01
wapienne@wapienne.pl+'?' )
www.wapienne.pl

Okolica

Sękowa (8km). Wieś z późnogotyckim kościołem śś. Filipa i Jakuba (z początku XVI wieku), wykonanym z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej, z ociosanych ręcznie bierwion. W środku ołtarz główny
z XVII wieku. Obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Binarowa (18 km). Wieś z kościołem parafialnym św. Michała Archanioła. Świątynię wzniesiono około 1500 roku z drewna jodłowego w konstrukcji zrębowej. Najstarszymi elementami wyposażenia są gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, kamienna chrzcielnica i gotycki dzwon. Obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Magurski Park Narodowy
Obejmuje obszar Magury Wątkowskiej wraz z przylegającym masywem Mareszki. Krajobraz parku to typowe dla Beskidu Niskiego niewysokie góry porośnięte lasami bukowymi i sosnowymi. Szczególnie piękna jest
tu przyroda nieożywiona, m.in. skalny rezerwat Kornuty, pomnik przyrody Diabli Kamień i jaskinia Mroczna. W parku żyje ponad 20 gatunków dużych i średnich ssaków, w tym ryś, żbik, niedźwiedź i jenot.

Cudowne źródła
Z powstaniem źródeł mineralnych wiąże się pewna legenda. Dawno temu Matka Boska postanowiła przenieść się z Męciny do Lipinek. Wędrowała drogą pieszo i na bosaka, a gdzie usiadła, aby odpocząć, tam tryskało źródełko z cudowną wodą. W tej wodzie moczyła zmęczone nogi i leczyła pokaleczone stopy.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: SPA i uzdrowiska
Autor: Ewa Standzoń-Gierak, Mirosław Osip-Pokrywka

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)