Trwa ładowanie...

W Chinach znaleziono szkielety ludzkich "gigantów"

We wschodniej części Chin, w pobliżu miasta Jinan, archeolodzy natrafili na groby z nadzwyczajnie dobrze zachowanymi szkieletami ludzi sprzed kilku tysięcy lat. Rozwiązanie zagadki dotyczącej ich ponadprzeciętnego wzrostu okazało się zaskakująco proste.

W Chinach znaleziono szkielety ludzkich "gigantów"Źródło: Youtube.com
d2acrlo
d2acrlo

Naukowcy są pewni, że żyjący tysiące lat temu w tym regionie ludzie byli ponadprzeciętnych rozmiarów. Świadczą o tym długości odnalezionych kości. Wysokość większości szkieletów waha się od 180 do 190 centymetrów, co w przypadku Azjatów jest ewenementem.

- Należy pamiętać, że bazujemy tylko na szkieletach sprzed 5 tys. lat. W rzeczywistości ci ludzie mogli być jeszcze wyżsi - ocenia Fang Hui, kierowniczka wydziału kultury i historii uniwersytetu w Shandong.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Od 2016 r. archeolodzy odkryli w prowincji Shandong ruiny 104 domów oraz pozostałości po 205 grobach. Należały one do przedstawicieli kultury Longshan, zamieszkującej okolice Rzeki Żółtej w epoce kamienia.

d2acrlo

Dlaczego byli tak wysocy?

Badaczom sporo udało się dowiedzieć o sposobie życia przedstawicieli kultury Longshan, m.in. dzięki odnalezionym przedmiotom codziennego użytku, w tym ceramicznym wazom.
Naukowcy ustalili, że ludy te dysponowały różnorodnymi i bogatymi zasobami żywności. Uprawiali zboża, warzywa i hodowali świnie.

Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy

- To dzięki bardzo urozmaiconej jak na tamte czasy diecie ludzie ci wyróżniali się wyższym wzrostem - tłumaczy Fang. Na ludzki wzrost - oprócz genów - wpływają też m.in. wyżywienie i przebyte choroby.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Fang dodaje też, że w ich domach panowały - jak na tamte czasy – bardzo komfortowe warunki. Było kilka sypialni oraz oddzielne pomieszczenie do przygotowywania posiłków.
Co ciekawe, mieszkańcy prowincji Shandong także i dziś są nieco wyżsi od przeciętnego obywatela Chin. Według oficjalnych statystyk, średni wzrost mężczyzn wynosi w tym regionie ponad 175 cm, w porównaniu do 172 cm dla całego kraju.

d2acrlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2acrlo