Trwa ładowanie...
d4mz10b

W poszukiwaniu grobu Kleopatry i Marka Antoniusza

Archeolodzy odkryli w Egipcie w pobliżu Aleksandrii głowę alabastrowego posągu Kleopatry, maskę prawdopodobnie należącą do Marka Antoniusza oraz inne cenne przedmioty - donosi serwis internetowy Yahoo News.

Share
d4mz10b

_ Archeolodzy odkryli w Egipcie w pobliżu Aleksandrii głowę alabastrowego posągu Kleopatry, maskę prawdopodobnie należącą do Marka Antoniusza oraz inne cenne przedmioty - donosi serwis internetowy Yahoo News. _

Odkrycia dokonał zespół złożony z naukowców z Egiptu i Dominikany, który prowadzi poszukiwania grobowca królowej Kleopatry na stanowisku w okolicach świątyni Tapsiris Magna, w odległości ok. 30 kilometrów od Aleksandrii.

Jak poinformował dr Zahi Hawass, szef Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, naukowcy odkryli na stanowisku głowę posągu przedstawiającego Kleopatrę, wykonaną z alabastru, maskę Marka Antoniusza, posąg bogini Afrodyty z brązu i bezgłowy posąg faraona z dynastii Ptolemejskiej.

W tunelu o długości 50 metrów - odkrytym na stanowisku - archeolodzy odnaleźli także 20 monet z brązu z wizerunkiem królowej Kleopatry.

Według dr Hawassa, znaleziska nie przybliżyły niestety naukowców do odkrycia lokalizacji grobowca Kleopatry VII Wielkiej, ostatniej królowej starożytnego Egiptu.

d4mz10b

Kleopatra i Marek Antoniusz są jedną z najsłynniejszych par w historii. Podczas wojny z Rzymem, który wypowiedział ją Kleopatrze w 32 r. p.n.e., wojska królowej i Marka Antoniusza - który stanął po stronie żony - poniosły klęskę w 31 r. p.n.e. w bitwie pod Akcjum, co doprowadziło rok później do podboju Egiptu przez Oktawiana, późniejszego pierwszego cesarza Rzymu, samobójczej śmierci w Aleksandrii Marka Antoniusza oraz samej Kleopatry.

Odkrycie grobu Kleopatry, prawdopodobnie pochowanej razem z Markiem Antoniuszem, byłoby w Egipcie wielkim archeologicznym wydarzeniem.

(PAP)

jot/ yy/

d4mz10b

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mz10b
d4mz10b