W tym kraju żyje ich ponad 2 miliony. Założyli specjalny komitet
Pierwszy komitet ds. wielbłądów utworzyła Federacja Izb Handlowych w Rijadzie. Portal Arab News poinformował, że jego głównymi zadaniami będzie promocja tych zwierząt jako symbolu kultury oraz integralności i części dziedzictwa Arabii Saudyjskiej.
Komitet do spraw wielbłądów ma też pełnić rolę centralnego źródła informacji dla inwestorów, zapewniając im fachową pomoc i informacje. Według Arab News jego działalność ma też przyczynić się do wzrostu wartości rynkowej wielbłądów. Bieżący rok upływa w Arabii Saudyjskiej jako Rok Wielbłąda.
Ropa naftowa wyparła wielbłądy
Przez tysiące lat wielbłądy były głównym środkiem transportu na terenach półpustynnych i pustynnych; okresowo wykorzystywano je też do produkcji żywności. Znaczenie zwierzęcia znacznie spadło po odkryciu ropy naftowej.
W obliczu gwałtownego spadku populacji wielbłądów arabscy szejkowie podjęli działania mające na celu odtworzenie jej. Wielbłądzie mleko zaczęto na większą skalę wykorzystywać do produkcji czekolady i kosmetyków; jedną z popularniejszych rozrywek są wyścigi wielbłądów, a następca saudyjskiego tronu powołał do życia sportowy Klub Wielbłąda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nazywają je Małym Wersalem. Jedno z najstarszych uzdrowisk Europy
Konkursy wielbłądzich piękności
Organizuje się też Festiwal Wielbłąda oraz konkursy piękności tych zwierząt z pulą nagród sięgającą dziesiątek milionów dolarów.
Obecnie populację wielbłądów w Arabii Saudyjskiej szacuje się na 2 miliony. To zwierzęta pozostające w posiadaniu łącznie około 100 tys. nomadów, dla których utrzymywanie stada jest kontynuacją tradycyjnego stylu życia oraz hodowców - milionerów, którzy zajmują się najszybszymi, najbardziej rasowymi i najpiękniejszymi zwierzętami.
Kilka ciekawostek o wielbłądach
Wielbłądy w stanie dzikim (naturalnym) występują jedynie w południowo-zachodniej części Chin oraz w Mongolii, natomiast gatunki udomowione występują w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w środkowej oraz południowej części Azji.
Wielbłąd potrafi przeżyć bez wody nawet 10 miesięcy – w sytuacji, gdy nie pracuje i żywi się wilgotną paszą. W normalnych, czyli pustynnych warunkach potrafi wytrzymać bez wody nawet tydzień. Po takim okresie, aby uzupełnić zapasy, jest w stanie w ciągu 10 minut wypić aż 100 litrów wody.
Źródło: PAP, i-rolnik