Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. "Zakaz lotów przyprawia mnie o ból brzucha"

Nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów ma wejść w życie od 26 sierpnia. Jeśli zostanie zaakceptowane w takiej formie, jak w projekcie, to od środy nie polecimy bezpośrednio na wakacje m.in. do Hiszpanii, Albanii i na Maltę.

Wakacje w Hiszpanii mogą być utrudnione od 26 sierpniaWakacje w Hiszpanii mogą być utrudnione od 26 sierpniaŹródło: 123RF, fot: Aliaksei Uhalnikau
d16tcaq
d16tcaq

W piątek, 21 sierpnia w BIP Rady Ministrów pojawił się projekt nowego rozporządzenia dotyczącego państw, do których pasażerowie nie polecą z polskich lotnisk.

Z projektu wynika, że lista krajów objętych zakazem lotów zwiększyła się m.in. o ulubione wakacyjne kierunki Polaków. "Każde kolejne rozporządzenie o zakazie lotów przyprawia mnie o ból brzucha" - napisała do nas jedna z czytelniczek przez platformę dziejesie.wp.pl. - "W te wakacje miałam zaplanowane dwa wyjazdy zagraniczne. Jeden już się nie odbył przez długo utrzymywany zakaz lotów do Portugalii. A teraz Hiszpania ma być zakazana? Załamka!".

Na nowej liście, widocznej w projekcie, widnieją 63 kraje. Polacy najbardziej są zaniepokojeni umieszczeniem tam właśnie wspomnianej Hiszpanii. Oznacza to bowiem brak możliwości bezpośredniego lotu na wakacje na słoneczne Costa Brava czy jedną z Wysp Kanaryjskich. Wśród innych wakacyjnych kierunków znalazły się także Malta i Albania.

d16tcaq

Klienci biur podróży, którzy wykupili już wycieczki do tych krajów, będą mogli dostać voucher. Ale nie tylko. Tak jak miało to miejsce przy poprzednich odwołanych wycieczkach z powodu pandemii, biura podróży będą proponować zamianę kierunku lub terminu. Klienci mogą też liczyć na zwrot pieniędzy, ale zgodnie z nowymi przepisami dopiero po 194 dniach.

Jednak nie wszyscy mają zamiar odpuścić. "Przecież można polecieć albo pojechać przez inny kraj" - komentował jeden z internautów nasz poprzedni tekst na ten temat. I faktycznie, warto pamiętać, że rozporządzenie dotyczy zakazu bezpośrednich lotów. Dlatego, jeśli planujemy wakacje w tych krajach, to nie są one zabronione. Można dolecieć na miejsce z przesiadką lub pojechać samochodem. Choć oczywiście w wielu przypadkach może to być bardziej kosztowne, to jest to realne.

Zakaz lotów - kontrowersje

Wprowadzenie zakazu lotów od początku wzbudza sporo kontrowersji. Rozporządzenia aktualizowane są co dwa tygodnie i za każdym razem nie są komuś na rękę. Zgodnie z informacjami, które udało nam się uzyskać w Ministerstwie Infrastruktury po wprowadzeniu jednego z rozporządzeń, powstają one w oparciu o szczegółowe dane i rekomendacje.

- Decyzja o ostatecznym kształcie regulacji została podjęta przez Radę Ministrów. W toku uzgodnień międzyresortowych resorty przedstawiały własne stanowiska - wyjaśnił dla WP Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. - Jednocześnie kluczowe dla kształtu tego aktu prawnego były rekomendacje Ministra Zdrowia, które uwarunkowane są wskaźnikiem średniej czternastodniowej liczby stwierdzonych przypadków COVID-19 na sto tysięcy mieszkańców, podawanego przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz liczbą i jakością testów realizowanych w innych państwach.

d16tcaq

Na 24 sierpnia wskaźnik zakażeń wynosi w Hiszpanii aż 152,7, w Rumunii 86,3, a na Malcie 122,4. Dla porównania, w Polsce to 26,3.

Zakaz lotów - lista krajów

Zawieszenie połączeń lotniczych od 26 sierpnia ma dotyczyć:

1. Aruby;

2. Belize;

3. Boliwariańskiej Republiki Wenezueli;

4. Bośni i Hercegowiny;

5. Czarnogóry;

6. Federacyjnej Republiki Brazylii;

7. Gibraltaru;

8. Księstwa Andory;

9. Księstwa Monako;

10. Królestwa Arabii Saudyjskiej;

d16tcaq

11. Królestwa Bahrajnu;

12. Królestwa Belgii;

13. Królestwa Eswatini;

14. Królestwa Hiszpanii;

15. Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;

16. Państwa Izrael;

17. Państwa Katar;

18. Państwa Kuwejt;

19. Państwa Libii;

20. Polinezji Francuskiej;

21. Republiki Albanii;

22. Republiki Argentyńskiej;

23. Republiki Armenii;

24. Republiki Chile;

25. Republiki Dominikańskiej;

26. Republiki Ekwadoru;

27. Republiki Filipin;

d16tcaq

28. Republiki Gambii;

29. Republiki Gwatemali;

30. Republiki Hondurasu;

31. Republiki Indii;

32. Republiki Iraku;

33. Republiki Kazachstanu;

34. Republiki Kirgiskiej;

35. Republiki Kolumbii;

36. Republiki Kosowa;

37. Republiki Kostaryki;

38. Republiki Libańskiej;

39. Republiki Macedonii Północnej;

40. Republiki Malediwów;

41. Republiki Malty;

42. Republiki Mołdawii;

43. Republiki Namibii;

44. Republiki Panamy;

d16tcaq

45. Republiki Paragwaju;

46. Republiki Peru;

47. Republiki Południowej Afryki;

48. Republiki Salwadoru;

49. Republiki San Marino;

50. Republiki Surinamu;

51. Republiki Zielonego Przylądka;

52. Rumunii;

53. Sint Maarten;

54. Stanów Zjednoczonych Ameryki;

55. Sułtanatu Omanu;

56. Terytorium Guamu;

57. Turks i Caicos;

58. Wielkiego Księstwa Luksemburga;

59. Wielonarodowego Państwa Boliwia;

60. Wspólnoty Bahamów;

d16tcaq

61. Wspólnoty Portoryka;

62. Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych;

63. Wysp Owczych.

Ostatnie rozporządzenie traci moc z dniem 25 sierpnia. W godzinach wieczornych należy spodziewać się nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie 26 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

W Najlepszym Towarzystwie… dobrze się podróżuje! odc. 3

d16tcaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16tcaq