Wakacje 2020. "Zakaz lotów przyprawia mnie o ból brzucha"
Nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów ma wejść w życie od 26 sierpnia. Jeśli zostanie zaakceptowane w takiej formie, jak w projekcie, to od środy nie polecimy bezpośrednio na wakacje m.in. do Hiszpanii, Albanii i na Maltę.
AKTUALIZACJA 25.08.2020 godz. 13:55. Nowa lista krajów z zakazem lotów ma wejść w życie dopiero 1 września.
W piątek, 21 sierpnia w BIP Rady Ministrów pojawił się projekt nowego rozporządzenia dotyczącego państw, do których pasażerowie nie polecą z polskich lotnisk.
Z projektu wynika, że lista krajów objętych zakazem lotów zwiększyła się m.in. o ulubione wakacyjne kierunki Polaków. "Każde kolejne rozporządzenie o zakazie lotów przyprawia mnie o ból brzucha" - napisała do nas jedna z czytelniczek przez platformę dziejesie.wp.pl. - "W te wakacje miałam zaplanowane dwa wyjazdy zagraniczne. Jeden już się nie odbył przez długo utrzymywany zakaz lotów do Portugalii. A teraz Hiszpania ma być zakazana? Załamka!".
Na nowej liście, widocznej w projekcie, widnieją 63 kraje. Polacy najbardziej są zaniepokojeni umieszczeniem tam właśnie wspomnianej Hiszpanii. Oznacza to bowiem brak możliwości bezpośredniego lotu na wakacje na słoneczne Costa Brava czy jedną z Wysp Kanaryjskich. Wśród innych wakacyjnych kierunków znalazły się także Malta i Albania.
Klienci biur podróży, którzy wykupili już wycieczki do tych krajów, będą mogli dostać voucher. Ale nie tylko. Tak jak miało to miejsce przy poprzednich odwołanych wycieczkach z powodu pandemii, biura podróży będą proponować zamianę kierunku lub terminu. Klienci mogą też liczyć na zwrot pieniędzy, ale zgodnie z nowymi przepisami dopiero po 194 dniach.
Jednak nie wszyscy mają zamiar odpuścić. "Przecież można polecieć albo pojechać przez inny kraj" - komentował jeden z internautów nasz poprzedni tekst na ten temat. I faktycznie, warto pamiętać, że rozporządzenie dotyczy zakazu bezpośrednich lotów. Dlatego, jeśli planujemy wakacje w tych krajach, to nie są one zabronione. Można dolecieć na miejsce z przesiadką lub pojechać samochodem. Choć oczywiście w wielu przypadkach może to być bardziej kosztowne, to jest to realne.
Zakaz lotów - kontrowersje
Wprowadzenie zakazu lotów od początku wzbudza sporo kontrowersji. Rozporządzenia aktualizowane są co dwa tygodnie i za każdym razem nie są komuś na rękę. Zgodnie z informacjami, które udało nam się uzyskać w Ministerstwie Infrastruktury po wprowadzeniu jednego z rozporządzeń, powstają one w oparciu o szczegółowe dane i rekomendacje.
- Decyzja o ostatecznym kształcie regulacji została podjęta przez Radę Ministrów. W toku uzgodnień międzyresortowych resorty przedstawiały własne stanowiska - wyjaśnił dla WP Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. - Jednocześnie kluczowe dla kształtu tego aktu prawnego były rekomendacje Ministra Zdrowia, które uwarunkowane są wskaźnikiem średniej czternastodniowej liczby stwierdzonych przypadków COVID-19 na sto tysięcy mieszkańców, podawanego przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz liczbą i jakością testów realizowanych w innych państwach.
Na 24 sierpnia wskaźnik zakażeń wynosi w Hiszpanii aż 152,7, w Rumunii 86,3, a na Malcie 122,4. Dla porównania, w Polsce to 26,3.
Zakaz lotów - lista krajów
Zawieszenie połączeń lotniczych od 26 sierpnia ma dotyczyć:
1. Aruby;
2. Belize;
3. Boliwariańskiej Republiki Wenezueli;
4. Bośni i Hercegowiny;
5. Czarnogóry;
6. Federacyjnej Republiki Brazylii;
7. Gibraltaru;
8. Księstwa Andory;
9. Księstwa Monako;
10. Królestwa Arabii Saudyjskiej;
11. Królestwa Bahrajnu;
12. Królestwa Belgii;
13. Królestwa Eswatini;
14. Królestwa Hiszpanii;
15. Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
16. Państwa Izrael;
17. Państwa Katar;
18. Państwa Kuwejt;
19. Państwa Libii;
20. Polinezji Francuskiej;
21. Republiki Albanii;
22. Republiki Argentyńskiej;
23. Republiki Armenii;
24. Republiki Chile;
25. Republiki Dominikańskiej;
26. Republiki Ekwadoru;
27. Republiki Filipin;
28. Republiki Gambii;
29. Republiki Gwatemali;
30. Republiki Hondurasu;
31. Republiki Indii;
32. Republiki Iraku;
33. Republiki Kazachstanu;
34. Republiki Kirgiskiej;
35. Republiki Kolumbii;
36. Republiki Kosowa;
37. Republiki Kostaryki;
38. Republiki Libańskiej;
39. Republiki Macedonii Północnej;
40. Republiki Malediwów;
41. Republiki Malty;
42. Republiki Mołdawii;
43. Republiki Namibii;
44. Republiki Panamy;
45. Republiki Paragwaju;
46. Republiki Peru;
47. Republiki Południowej Afryki;
48. Republiki Salwadoru;
49. Republiki San Marino;
50. Republiki Surinamu;
51. Republiki Zielonego Przylądka;
52. Rumunii;
53. Sint Maarten;
54. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
55. Sułtanatu Omanu;
56. Terytorium Guamu;
57. Turks i Caicos;
58. Wielkiego Księstwa Luksemburga;
59. Wielonarodowego Państwa Boliwia;
60. Wspólnoty Bahamów;
61. Wspólnoty Portoryka;
62. Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych;
63. Wysp Owczych.
Ostatnie rozporządzenie traci moc z dniem 25 sierpnia. W godzinach wieczornych należy spodziewać się nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie 26 sierpnia.