Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Granica z Czechami została otwarta

W poniedziałek, 29 czerwca, na granicy Czech ze Śląskiem zostanie przywrócony normalny ruch graniczny. Oznacza to, że granica z naszym południowym sąsiadem będzie tego dnia w pełni otwarta. Decyzję potwierdził m.in. rzecznik polskiego rządu.

Przejście graniczne między Polską a CzechamiPrzejście graniczne między Polską a CzechamiŹródło: Getty Images
d2e4jz7
d2e4jz7

Od 29 czerwca, aby dostać się do Czech, bez względu na to, w którym miejscu przekraczamy granicę, nie będzie konieczne przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa. Znika też obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przejściu na stronę naszego sąsiada.

Początkowo decyzję o wznowieniu ruchu granicznego Czesi podjęli 12 czerwca. Miała ona wejść w życie z dniem 15 czerwca, jednak kontrole zniknęły tylko częściowo. To dlatego, że Śląsk został uznany przez czeskie ministerstwo zdrowia za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym. W związku z tą decyzją granica między Śląskiem i Republiką Czeską w dalszym ciągu funkcjonowała na zasadach wymuszonych pandemią koronawirusa.

Otwarta granica z Czechami – informacja potwierdzona przez obie strony

O tym, że sytuacja na granicy wróci do normy, poinformował zarówno czeski minister zdrowia Adam Vojtiech, premier Czech Andrej Babis, jak i rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

d2e4jz7

- W związku z lepszą sytuacją na Śląsku granica polsko-czeska od poniedziałku będzie już w pełni otwarta bez dotychczasowych warunków. Premier Czech Andrej Babis przed chwilą przekazał taką informację premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – przekazał 27 czerwca rzecznik rządu Piotr Müller.

Informację dotyczącą otwarcia granicy przesłała także Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie. "Ze względu na poprawiającą się sytuację epidemiologiczną w woj. śląskim, Ministerstwo Zdrowia RCz zdecydowało o uznaniu woj. śląskiego za obszar o obniżonym zagrożeniu epidemiologicznym.

Ze skutkiem od północy z poniedziałku 29.6. na wtorek 30.6. Republika Czeska otwiera swoje granice z woj. śląskim. Reżim graniczny na całej długości granicy czesko-polskiej powraca do stanu przed wybuchem pandemii COVID-19".

d2e4jz7

Od 1 marca, gdy w Czechach poinformowano o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem, obecność SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 11 tys. osób. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 350 osób. W ostatnich dniach czerwca zauważono wzrost nowych przypadków zarażeń koronawirusem – ok. 170 osób dziennie. Jest to największy dzienny przyrost zakażeń od kwietnia.

Źródło: WP, gov.pl

Czechy pokazały, że można. Sąsiad Polski powinien być dla nas wzorem

d2e4jz7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e4jz7