Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Kolejne wsparcie dla branży turystycznej

2 lipca w Ministerstwie Rozwoju ma się odbyć spotkanie z branżą turystyczną w sprawie wsparcia od rządu. - Przygotowujemy dla branży turystycznej kolejne instrumenty wsparcia, w tym gwarancje na zwroty dla klientów przedpłaconych wycieczek, które nie odbyły się z powodu wybuchu pandemii - zapowiada wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Plaża we Władysławowie pełna turystów w sezoniePlaża we Władysławowie pełna turystów w sezonieŹródło: East News, Wojciech Strozyk, Reporter
d3b5g34
d3b5g34

Jak podaje PAP, resort przygotowuje m.in. gwarantowane przez Skarb Państwa rozwiązanie, które ma ułatwić touroperatorom zwroty klientom za wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii.

Wsparcie dla branży turystycznej

- Chcemy zdążyć z tym pakietem przed wrześniem - twierdzi wicepremier Jadwiga Emilewicz. We wrześniu mija czas gwarantowanych touroperatorom 180 dni na zwrot wpłaconych zaliczek dla klientów. Początek jesieni będzie zatem krytycznym okresem dla firm turystycznych, które będą musiały zwracać klientom pieniądze za przedpłacone przed marcem wycieczki, które nie doszły do skutku.

We wrześniu przypada również termin odnawiania gwarancji ubezpieczeniowych przez biura podróży. - Nałożenie tych terminów spowoduje dla wielu przedsiębiorców poważne kłopoty w płynności finansowej - mówi minister.

Stąd pomysł resortu rozwoju, by wspólnie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE S.A.), Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, przygotować "instrument wsparcia, który ułatwi zwroty tak, aby firmy przetrwały na rynku". - Będą to zwroty gwarantowane przez Skarb Państwa - dodaje Emilewicz. - Będzie to specjalny pakiet, który będziemy chcieli notyfikować w KE.

d3b5g34

Pieniądze dla małych firm

Jadwiga Emilewicz poinformowała także, że ministerstwo rozwoju prowadzi prace analityczne związane z rozwiązaniami dla najmniejszych podmiotów działających w branży - przewodników, pilotów, agentów wycieczek, którzy z powodu pandemii musieli zawiesić działalność.

W pakiecie znajdą się rozwiązania dotyczące takich kwestii, jak ubezpieczenia społeczne czy postojowe.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bon turystyczny 500 plus. Rzecznik rządu Piotr Mueller z apelem do Senatu

d3b5g34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5g34