Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Kiedy początek astronomicznego lata?

Zgodnie z kalendarzem astronomiczne lato rozpocznie się już w sobotę, 20 czerwca. Wraz z jego nadejściem zbliżają się także ciekawe zjawiska na niebie. Czeka nas m.in. kilka koniunkcji Księżyca z planetami oraz nocne widoki Jowisza i Saturna.

Najdłuższy dzień w roku wypada w najbliższą sobotęNajdłuższy dzień w roku wypada w najbliższą sobotęŹródło: Getty Images
d2o2gdj
d2o2gdj

Astronomiczne lato w tym roku rozpocznie się 20 czerwca o godzinie 23:44. Jak podaje portal "TVN Meteo", Słońce przejdzie wówczas przez punkt przesilenia letniego i znajdzie się w znaku Raka. Będzie w tym dniu górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka.

Najdłuższy dzień w roku

Nadchodząca sobota będzie najdłuższym dniem w tym roku. Będzie trwała 16 godzin, 46 minut i 38 sekund. Każdy kolejny dzień tego roku będzie już tylko krótszy. Aż do chwili przesilenia zimowego.

Z najkrótszą nocą w roku związane są także obchody Nocy Kupały - słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca. Uprawiane tej nocy liczne obrzędy i zwyczaje mają przynieść świętującym zdrowie i urodzaj.

d2o2gdj

Wakacje 2020 - atrakcje na niebie

Będziemy mieli tego lata sporo okazji, by popatrzeć w niebo. Czeka nas wiele ciekawych zjawisk astrologicznych. Już 19 czerwca Księżyc przykryje Wenus, a 21 czerwca dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. W Polsce to zjawisko będzie jednak praktycznie niewidoczne.

Latem będziemy mogli także zaobserwować na niebie tzw. Trójkąt Letni, czyli trzy jasne gwiazdy tworzące wierzchołek trójkąta. W jego skład wchodzą Deneb z konstelacji Łabędzia, Waga z gwiazdozbioru Lutni oraz Altair z gwiazdozbioru Orła.

Przez niemal całe noce widoczne będą na niebie Saturn i Jowisz. Coraz lepiej widoczny będzie także Mars. 12 sierpnia czeka nas również noc spadających gwiazd. Na niebie zobaczymy także sporo sztucznych satelit, m.in. słynne Starlinki, umieszczane na orbicie przez firmę SpaceX. Od 2 lipca będą też ponownie widoczne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Źródło: "TVN Meteo"

Szykuje się lato kataklizmów? Na zmianę susze i powodzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2o2gdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2gdj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj