Trwa ładowanie...
d22p80u

Wakacje 2020. Kiedy początek astronomicznego lata?

Zgodnie z kalendarzem astronomiczne lato rozpocznie się już w sobotę, 20 czerwca. Wraz z jego nadejściem zbliżają się także ciekawe zjawiska na niebie. Czeka nas m.in. kilka koniunkcji Księżyca z planetami oraz nocne widoki Jowisza i Saturna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najdłuższy dzień w roku wypada w najbliższą sobotę
Najdłuższy dzień w roku wypada w najbliższą sobotę (Getty Images)
d22p80u

Astronomiczne lato w tym roku rozpocznie się 20 czerwca o godzinie 23:44. Jak podaje portal "TVN Meteo", Słońce przejdzie wówczas przez punkt przesilenia letniego i znajdzie się w znaku Raka. Będzie w tym dniu górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka.

Najdłuższy dzień w roku

Nadchodząca sobota będzie najdłuższym dniem w tym roku. Będzie trwała 16 godzin, 46 minut i 38 sekund. Każdy kolejny dzień tego roku będzie już tylko krótszy. Aż do chwili przesilenia zimowego.

d22p80u

Z najkrótszą nocą w roku związane są także obchody Nocy Kupały - słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca. Uprawiane tej nocy liczne obrzędy i zwyczaje mają przynieść świętującym zdrowie i urodzaj.

Wakacje 2020 - atrakcje na niebie

Będziemy mieli tego lata sporo okazji, by popatrzeć w niebo. Czeka nas wiele ciekawych zjawisk astrologicznych. Już 19 czerwca Księżyc przykryje Wenus, a 21 czerwca dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. W Polsce to zjawisko będzie jednak praktycznie niewidoczne.

d22p80u

Latem będziemy mogli także zaobserwować na niebie tzw. Trójkąt Letni, czyli trzy jasne gwiazdy tworzące wierzchołek trójkąta. W jego skład wchodzą Deneb z konstelacji Łabędzia, Waga z gwiazdozbioru Lutni oraz Altair z gwiazdozbioru Orła.

Przez niemal całe noce widoczne będą na niebie Saturn i Jowisz. Coraz lepiej widoczny będzie także Mars. 12 sierpnia czeka nas również noc spadających gwiazd. Na niebie zobaczymy także sporo sztucznych satelit, m.in. słynne Starlinki, umieszczane na orbicie przez firmę SpaceX. Od 2 lipca będą też ponownie widoczne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Źródło: "TVN Meteo"

Szykuje się lato kataklizmów? Na zmianę susze i powodzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22p80u

Podziel się opinią

Share

d22p80u

d22p80u