Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Nowa wieża widokowa dla turystów na szczycie Radziejowej

Na tę atrakcję czekało wielu turystów. Wieża widokowa na szczycie Radziejowej w krakowskim Nadleśnictwie Piwniczna, po długich miesiącach oczekiwania, została w końcu dopuszczona do użytkowania. Potrzebna była zgoda nadzoru budowlanego.

Share
Nowa wieża na Radziejowej
Nowa wieża na RadziejowejŹródło: Lasy Państwowe, fot: Janusz Augustynek
d1cfut0

Mówi się, że do trzech razy sztuka. Tak można powiedzieć w przypadku wież widokowych, które są stawiane na szczycie najwyższej góry Beskidu Sądeckiego – Radziejowej, położonej w gminie Rytro, 1265 m n.p.m.

Trzecia wieża w ciągu 14 lat

Jak można przeczytać na stronie "Lasów Państwowych", to już kolejna wieża, którą zbudowano na szczycie. Pierwsza stanęła na Radziejowej w 2006 r., dzięki staraniom Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a następnie przekazana Nadleśnictwu Piwniczna. Niestety, w czerwcu 2010 r. uderzył w nią piorun, przez co została doszczętnie zniszczona.

"Jeszcze tego samego roku nadleśnictwo wybudowało nową wieżę, która służyła turystom aż do 2017 r., kiedy to musiała zostać zamknięta ze względu na mocno posuniętą deprecjację drewnianych elementów konstrukcji, m.in. pokazały się owocniki grzyba niszczycy płotowej" – informują "Lasy Państwowe".

Trzecia konstrukcja stanęła na szczycie Radziejowej w 2020 r. Na przełomie lipca i sierpnia nadzór budowlany pozwolił na jej użytkowanie. Nowa atrakcja turystyczna ma 22 m wysokości, natomiast platforma widokowa znajduje się na wysokości 17 m. Najnowsza wieża została niemal w całości wybudowana z drewna, jedynie ażurowe stopnie są metalowe. Inwestycja kosztowała 560 tys. zł, 250 tys. zł pochodziło z funduszu leśnego, a resztę tej kwoty dołożyło nadleśnictwo.

d1cfut0

Leśnicy serdecznie zapraszają do odwiedzenia szczytu Radziejowej - rozciąga się z niego przepiękny widok na Pieniny i Tatry oraz Dolinę Popradu.

Źródło: Lasy Państwowe

W Najlepszym Towarzystwie… dobrze się podróżuje! odc. 4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cfut0

Podziel się opinią

Share
d1cfut0
d1cfut0