Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Polskie Kilimandżaro - co to za atrakcja i czy warto tam pojechać?

Samotny afrykański masyw Kilimandżaro i jeden ze szczytów na granicy Polski i Słowacji mają ze sobą wiele wspólnego. O tym wyjątkowym miejscu na mapie naszego kraju na pewno słyszeliście, ale warto sprawdzić, czemu nazywane jest właśnie polskim Kilimandżaro.

Babia Góra o zachodzie słońcaBabia Góra o zachodzie słońcaŹródło: Getty Images
d2hfcaq
d2hfcaq

Wielu z nas planowało w tym roku wyjazd na wakacje za granicę. Niestety, koronawirus pokrzyżował plany i w większości "wolne" spędzimy w Polsce. Nie ma jednak czego żałować. Zamiast tego, warto zapoznać się z atrakcjami przyrodniczymi światowej klasy, wśród których znajduje się m.in. polskie Kilimandżaro. O czym mowa?

Gdzie leży polskie Kilimandżaro?

Polskie Kilimandżaro to Babia Góra, znajdująca na granicy polsko-słowackiej w Beskidzie Żywieckim. Nazwa wzięła się od licznych podobieństw polskiego szczytu do afrykańskiego giganta. Co je łączy?

Oba wzniesienia charakteryzują się zmiennością pięter klimatyczno-roślinnych, które mijamy, zdobywając szczyt. Wędrując na Dach Afryki, możemy podziwiać kolejno: krajobrazy stepowe, suche lasy, wiecznie zielone lasy górskie, roślinność krzewiastą, wysokogórskie łąki, a na końcu skalne formacje i lodowce. Podobnie, wspinając się na szczyt Babiej Góry, przyjdzie nam pokonać kilka silnie zróżnicowanych pięter – zielone podgórze, lasy regla dolnego z bukami i sosnami, regiel górny ze świerkami i jodłami, piętro kosodrzewiny oraz piętro hal porośnięte przez niskie trawy i porosty.

d2hfcaq

Obie góry znajdują się też na terenie parków narodowych oraz na granicy dwóch państw - przez Kilimandżaro przebiega granica kenijsko-tanzańska, natomiast przez Babią Górę polsko-słowacka. Co ciekawe, oba wzniesienia nie są najłatwiejsze do pokonania dla turystów. Zbyt szybkie zdobywanie Kilimandżaro grozi chorobą wysokościową, natomiast w przypadku schodzenia z Babiej Góry można zabłądzić i znaleźć się po stronie słowackiej.

Niemniej jednak Babią Górę i Beskid Żywiecki warto odwiedzić w tegoroczne wakacje. Miejsce charakteryzuje się świetną jakością powietrza, malowniczo położonymi, łatwymi do pokonania szlakami turystycznymi i doskonałym zapleczem noclegowym.

Najlepiej WPolsce. Krzysztof Puternicki w Gdańsku: "Nie brać mapy i po prostu się zgubić"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hfcaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfcaq