Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Włochy. Poluzowanie restrykcji i otwarcie granic dla turystów

Spotkania z przyjaciółmi, możliwości podróżowania po regionie, otwarte bary, sklepy i możliwość odprawiania mszy z udziałem wiernych. Włochy powoli wracają do normalności. Od poniedziałku, 18 maja zniesiono wiele restrykcji, które obowiązywały w kraju z powodu pandemii koronawirusa. Jeszcze większe zmiany szykują się od 3 czerwca. Wtedy granice kraju zostaną otwarte dla turystów.

Wakacje 2020. Włochy. Poluzowanie restrykcji i otwarcie granic dla turystów
d4kr9wx
d4kr9wx

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w sobotę, że dane na temat przebiegu epidemii koronawirusa są "pocieszające". Jak podaje PAP, mówił, że można wznowić działalność wielu branż "z ufnością i poczuciem odpowiedzialności". Potwierdził również informację, na którą wszyscy czekali - otwarcie granic regionów i Włoch nastąpi 3 czerwca.

Włochy luzują restrykcje

"Wprowadzone kroki w pierwszej fazie przyniosły oczekiwane rezultaty, a zatem można ruszyć z miejsca" - mówił Conte podczas konferencji prasowej w Rzymie. - "Stoimy wobec wkalkulowanego ryzyka. Jeśli krzywa zakażeń wzrośnie, możliwe będą nowe restrykcje".

Szef włoskiego rządu pierwszy raz od dawna spotkał się z dziennikarzami na żywo, a nie online. "Nie możemy czekać na szczepionkę (...) nie możemy się zatrzymywać, musimy biec" - mówił premier, odnosząc się do odmrożenia gospodarki i biznesu. Rządowy dekret w tej sprawie podpisał już prezydent Sergio Mattarella.

Getty Images, Alessio Coser , Contributor
Źródło: Getty Images, Alessio Coser , Contributor

Co się zmienia od 18 maja? Od poniedziałku otwarte będą muzea, sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne, restauracje, bary, cukiernie, puby oraz plaże. Wznowione zostały także msze z udziałem wiernych i treningi sportowe. Po trzech miesiącach blokady zostały także wznowione wycieczki gondolami po Wenecji.

d4kr9wx

Mimo zniesienia wielu obostrzeń, Włochów wciąż jednak obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego. Ale to nie wszystko. Na plażach należy zachować strefę 10 m kw. wokół jednego parasola. Odległość między leżakami i łóżkami do opalania ma wynosić 1,5 m. Konieczna będzie także ich dezynfekcja. Przy wejściu na plażę mierzona będzie temperatura.

Getty Images, Laura Lezza , Contributor
Źródło: Getty Images, Laura Lezza , Contributor

To, na co wielu Włochów czekało także otrzymało zielone światło. Mowa o spotkaniach towarzyskich i możliwości wyjazdów po swoim regionie. Co ważne, zniesiony został obowiązek noszenia autocertyfikatów z deklaracją celu i trasy przemieszczania się. Będą one jedynie konieczne przy podróżach między regionami do 3 czerwca. Premier zastrzegł, że władze poszczególnych regionów mogą modyfikować ustalone normy. "Wszędzie potrzebna jest ostrożność, zwłaszcza w Lombardii, gdzie jest strefa średniego ryzyka zakażenia - wyjaśnił. Zaapelował do mieszkańców tego regionu, by byli "ostrożni i odpowiedzialni".

Otwarcie granic we Włoszech

Wszyscy we Włoszech jednak czekają na 3 czerwca. Tego dnia zostaną otwarte granice regionów i kraju dla turystów z innych państw UE oraz Szwajcarii. Co ważne, przyjezdni z zagranicy nie będą musieli odbywać kwarantanny, która obecnie obowiązuje.

Jak podkreślił premier, restrykcje mogą zostać przywrócone, jeśli dojdzie do ponownej fali zakażeń koronawirusem.

d4kr9wx

Przypomnijmy, że dotychczas we Włoszech odnotowano 225 tys. 435 przypadków zarażenia koronawirusem. Zmarło prawie 32 tys. osób.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wakacje to stan umysłu

d4kr9wx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kr9wx