Trwa ładowanie...

Kiedy otwarcie granic? Minister Emilewicz podała prawdopodobną datę

Szefowa resortu rozwoju, Jadwiga Emilewicz podzieliła się kolejnymi dobrymi wieściami. - Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic - powiedziała w niedzielę w Polsat News.

Kiedy otwarcie granic? Minister Emilewicz podała prawdopodobną datęŹródło: Gallo Images, Agencja SE
d82ckf9
d82ckf9

Do deklaracji doszło w trakcie rozmowy w Polsat News w niedzeilę, 17 maja. Wicepremier Emilewicz zapytana przez widza o to, kiedy zostaną otwarte granice Polski, odparła, że jest wstępna zapowiedź kilku państw europejskich, że od 15 czerwca planują takie działania.

Kiedy otwarcie granic?

- My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie rozwijać nie w szybszym tempie, niż ma to do czynienia teraz, po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic - dodała Jadwiga Emilewicz.

Jak podaje PAP, szefowa resortu rozwoju zastrzegła, że na koniec każdego tygodnia będzie analizowana liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce oraz osób hospitalizowanych. Od wyników analizy będą zależały kolejne kroki znoszące obostrzenia.

d82ckf9

Podkreśliła jednak, że otwarcie polskich granic dla turystów z zagranicy nie będzie miało miejsca wcześniej niż w połowie czerwca.

Pytanie od widza było szczegółowo skomentowane. Wiceminister dodała, że kwestia otwarcia granic to temat rozmów nie tylko wewnątrz rządu, ale też z przedstawicielami rządów innych państw, a w pierwszej kolejności sąsiednich.

- Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów - powiedziała.

Emilewicz stwierdziła, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie opanowana w danym kraju w stopniu podobnym, jak w Polsce, wówczas rząd powinien wyrazić większą gotowość do otwarcia granic. Ostateczne decyzje po rekomendacjach MZ oraz opinii MSWiA podejmie premier Mateusz Morawiecki.

d82ckf9

Kontrole na granicach

Przypomnijmy, że kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami UE zostały w Polsce przywrócone w związku z epidemią koronawirusa 15 marca bieżącego roku. Obecnie obowiązują do 12 czerwca, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to będą przedłużane o kolejny okres czasu.

Warto zaznaczyć, że od 15 marca każda osoba, która wraca do Polski, musi poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Przy czym kwarantanna nie dotyczy już osób, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim. Więcej informacji na stronie rządu oraz ten temat na WP Turystyka.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wakacje to stan umysłu

d82ckf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d82ckf9