Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Wybrali się na wycieczkę pod słup graniczny. Dostali po 500 zł mandatu

Warmińsko-mazurska Straż Graniczna ukarała dwóch turystów, którzy wbrew przepisom weszli na pas drogi granicznej. Mężczyźni muszą zapłacić po 500 zł mandatu. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Tego typu wykroczenia na tzw. zielonej granicy z obwodem kaliningradzkim popełniło w tym roku już 10 osób. Dalsze konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze, podaje portal olsztyn.eska.pl.

Share
Przejście granicznePrzejście graniczneŹródło: Getty Images
dh299j5

- Dwaj mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wbrew przepisom weszli na pas drogi granicznej. Mężczyźni zostali wylegitymowani przez patrol Straży Granicznej w Węgorzewie. Za popełnione wykroczenie zapłacili mandaty karne w wysokości 500 zł - poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. Mirosława Aleksandrowicz. Skąd tak wysokie kary?

Turyści ukarani mandatami za wycieczkę pod słup graniczny

Przypadek mężczyzn nie jest odosobniony. W tym roku mandatami za wejście na pas graniczny lub nielegalne przekroczenie tzw. zielonej granicy z Rosją ukarano już 10 turystów.

dh299j5

- Przyznali, że byli na wycieczce z dziećmi w rejonie granicy polsko-rosyjskiej. 39-latek widział zakazy i oznaczenia granicy państwa, ale jego 41-letni kolega, tak bardzo chciał zobaczyć słup rosyjski, że zdecydowali się podejść bliżej [...] Wśród turystów panuje moda na robienie sobie pamiątkowych zdjęć i filmików ze słupami granicznymi w tle. Przypadki nasilają się w czasie wakacji - wyjaśnia kpt. Mirosława Aleksandrowicz.

Do większości wykroczeń dochodzi na tzw. trójstyku granic "Wisztyniec", gdzie zbiegają się granice państwowe Polski, Litwy i Rosji. Turyści udają się tam, by zobaczyć dwumetrowy monolit z granitu, na którym znajdują się złote godła państw. Część z nich zapomina, że w tym miejscu można poruszać się tylko po terytorium Polski i Litwy, bez przechodzenia na stronę rosyjską.

- Granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych - mówi kpt. Mirosława Aleksandrowicz. Służby apelują o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek. Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Wakacje 2020. W jakich przypadkach turyści wracający z zagranicy są objęci kwarantanną?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dh299j5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh299j5