Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Urlop w Mielnie

Polskie plaże są pełne turystów. W największych nadmorskich kurortach życie płynie jak w każdym sezonie. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Mielnie

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Plaża w MielniePlaża w MielnieŹródło: Materiały prasowe
d3k5llp
d3k5llp

Mielno jest położone na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim i Jeziorem Jamno. Dlatego mówiąc o Mielnie często używa się określenia "miasto nad dwiema wodami". Jezioro Jamno powstało z dawnej zatoki morskiej i łączy się z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamneńskim Nurtem.

Mielno - plaże

Idąc ulicą Kościuszki, czyli słynnym deptakiem - przy głównym wejściu na plażę – każdy przechodzi obok Pomnika Morsa, który jest symbolem organizowanych w Mielnie od 2004 r. Międzynarodowych Zlotów Morsów oraz wielbicieli zimnych kąpieli w Bałtyku.

Oczywiście, najcenniejszym walorem gminy Mielno jest morze. Nadmorskie plaże rozciągają się na długości 25 km wybrzeża, a ich niepodważalnym atutem jest drobnoziarnisty kwarcowy piasek. Kąpielisko w Mielnie kilkukrotnie otrzymało międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Flaga za spełnienie rygorystycznych norm czystości wody i bezpieczeństwa (również w 2020 r.).

Turyści oprócz wypoczynku na plaży, często spacerują Promenadą Przyjaźni, która powstała ponad sto lat temu, a dzięki nowej inwestycji w 2018 r. została wydłużona do prawie dwóch kilometrów i można nią spacerować od centrum do dzielnicy Unieście.

Plaża w Mielnie Materiały prasowe
Plaża w MielnieŹródło: Materiały prasowe

Mielno - noclegi

Mielno dysponuje olbrzymią bazą noclegowo-gastronomiczną, a ta działa już na pełnych obrotach, jednak z pewnymi ograniczeniami. Tak jest chociażby w przypadku Instytutu Zdrowia Sofra, który jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce prowadzi program zdrowego odżywiania pod okiem profesjonalnej kadry medycznej w połączeniu z relaksem w postaci SPA. Instytut Zdrowia Sofra w Mielnie – w dzielnicy Unieście – zajmuje się profesjonalnie żywieniem już od ponad 20 lat. Tej wiosny ośrodek zmuszony był do przymusowej 3-miesięcznej przerwy w funkcjonowaniu.

Przypomnijmy, że większość hoteli i prawie wszystkie obiekty wypoczynkowe w Polsce, a także uzdrowiska zawiesiły czasowo swoją działalność w marcu br. w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie epidemii z powodu koronawirusa. Większość placówek wznowiła działalność w czerwcu i działa pilnując określonych obostrzeń.

d3k5llp

– Zabezpieczeń jest mnóstwo. Podstawowe to: rękawiczki, maseczki, środki dezynfekcyjne oraz urządzenie do niszczenia bakterii, wirusów, czyli lampa UV-C, która działa na otoczkę lipidową wirusa i daje chyba najwięcej korzyści – wyjaśnia lek. med. Grażyna Mrozińska, internista w Instytucie Zdrowia Sofra. – Kiedyś lampy bakteriobójcze były np. w przychodniach, ale obejmowały głównie gabinet zabiegowy, natomiast nasz instytut posiada lampy UV-C wszędzie tam, gdzie jest pacjent, tzn. lampy są nawet w formie przenośnej i stosuje się je tam, gdzie jest skupisko ludzkie.

Mielno na rowerze

Turyści i wczasowicze przebywający w ośrodkach wypoczynkowych w Mielnie mają możliwość odkrywania nadmorskich atrakcji w aktywny sposób. Wystarczy wypożyczyć rower i ruszyć w teren na dwóch kółkach, by poznać wyjątkowe miejsca.

- Mielno to jedna z najczęściej wybieranych przez turystów gmin w Polsce. Składa się z sześciu miejscowości, które leżą bezpośrednio nad morzem – mówi Michał Czapliński z Centrum Kultury w Mielnie. – Przez całą gminę Mielno przebiega wiele ścieżek rowerowych, a część z nich dostępna jest w pobliskich lasach. Dzięki temu zwykły przejazd rowerem zamienia się w ciekawą przygodę. Tym bardziej, że obok ścieżek rowerowych dostępne są atrakcje związane są z Leśną Pętlą Przygód i Tajemnic, która przebiega wokół starych wydm, średniowiecznych grodzisk oraz powojennych bunkrów.

W Mielnie jezioro Jamno spotyka się z Bałtykiem Materiały prasowe
W Mielnie jezioro Jamno spotyka się z BałtykiemŹródło: Materiały prasowe

Ścieżka Przyrodnicza Leśna Pętla Przygód i Tajemnic leży na trasie szlaku rowerowego Velo Baltica, stanowiącego część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego Eurovelo 10. Rowerzyści mogą po drodze zajrzeć do miejscowości Chłopy. To jedyna zachowana wieś rybacka z portem plażowym w Polsce. Posiada zachowany tradycyjny układ rybackiej osady wraz z domami z XIX wieku. Atrakcją Chłopów jest przystań, gdzie kutry są wciągane na brzeg, a w boksach rybackich można kupić świeże ryby.

d3k5llp

Pamiątki związane z tutejszymi tradycjami rybackimi i ekspozycje poświęcone morzu znajdują się w Skarbnicy Wioski Rybackiej, która funkcjonuje w formie multimedialnego muzeum. Będąc w Chłopach lub przejazdem na trasie nadmorskiego szlaku rowerowego można zobaczyć miejsce, gdzie przebiega 16-ty południk geograficzny.

Latarnia morska w Gąskach Materiały prasowe
Latarnia morska w GąskachŹródło: Materiały prasowe

Rowerem można również dotrzeć do miejscowości Gąski, w której znajduje się latarnia morska, wpisana do rejestru zabytków. Została zbudowana pod koniec XIX wieku. Ma ponad 50 metrów wysokości i jest jedną z najwyższych na polskim wybrzeżu. Na szczyt latarni zwiedzający muszą pokonać 190 kamiennych schodów. Ale warto tam się wspiąć, bo ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rezerwat Mewia Łacha. "Śmieci są potężnym zagrożeniem dla ptaków"

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj