Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Rośnie zainteresowanie bonem turystycznym

Jeszcze 10 miesięcy pozostało na wykorzystanie bonu turystycznego. Z danych ZUS wynika, że wraz z początkiem sezonu rośnie zainteresowanie programem, w ramach którego rodziny oraz branża turystyczna otrzymują wsparcie w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią koronawirusa.

Share
Polacy chętnie korzystają z bonu turystycznegoPolacy chętnie korzystają z bonu turystycznegoŹródło: 123RF
d1tm4tc

"Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł" – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wakacje 2021 - bon turystyczny ważny jeszcze przez 10 miesięcy

Przypominamy, że za pomocą bonu turystycznego można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 roku. Co istotne, nie podlega on wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Z najnowszych danych wynika, że ZUS wydał już ponad 1,6 mln bonów o łącznej wartości prawie 1,5 mld zł. Beneficjenci wykonali blisko 550 tys. płatności bonami na łączną kwotę prawie 400 mln zł. Do tej pory zgłosiło się ponad 22,7 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

d1tm4tc

Największym zainteresowaniem bon turystyczny cieszy się w województwach: małopolskim, gdzie wydano ok. 96 tys. bonów, pomorskim – ok. 93 tys. oraz zachodniopomorskim – 81 tys.

Bon turystyczny - jak to działa?

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". By go zobaczyć, w menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".

Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie "Rodzina 500 plus".

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat. Jest przyznawany niezależnie od poziomu dochodów, a jego wysokość to 500 zł. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jego wartość podwaja się i wynosi 1000 zł.

d1tm4tc

Po aktywacji bonu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, osoba uprawniona otrzymuje 16-cyfrowy numer bonu i za jego pomocą płaci przedsiębiorcom. Płatność potwierdza się za pomocą specjalnego kodu uwierzytelniającego, który przychodzi SMS-em w momencie dokonywania transakcji.

Bon turystyczny - jak przystąpić do programu?

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przystąpić do programu, muszą na PUE ZUS wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT).

Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koniec papieru, wnioski 500+ tylko elektronicznie. Maląg: 80 proc. Polaków już teraz korzysta z obsługi cyfrowej

d1tm4tc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tm4tc
d1tm4tc