Wakacje 2021. W Gdańsku startuje Jarmark św. Dominika
W dniach 24 lipca - 15 sierpnia, jak co roku, w centrum Gdańska odbędzie się Jarmark św. Dominika, święto kupców i jedno z najstarszych i najpopularniejszych wydarzeń plenerowych w Polsce. Na zbliżające się wydarzenie czekają turyści, ale i mieszkańcy miasta. – Bardzo się cieszę, że mimo pandemii podtrzymujemy tradycję - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
20.07.2021 21:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W sobotę 24 lipca punktualnie o godzinie 11:30 prezydent Gdańska tradycyjnie już przekaże kupcom symboliczny klucz do bram miasta i tym samym otworzy Jarmark św. Dominika. Podobnie, jak w ubiegłym roku, uroczystość odbędzie się online i będzie transmitowana na oficjalnym kanale jarmarku na Facebooku. Zaraz po tym, o godzinie 12 ulicami miasta przejdzie parada, podczas której tym razem już na żywo odwiedzający będą mogli zobaczyć kolorowe postacie, nawiązujące do historii miasta Gdańska, m.in. Złotego Hermesa, patrona kupców, Karmazynowego Koguta, błaznów, kuglarzy i wielu innych.
Dla każdego coś wyjątkowego, czyli przystanki i uliczki
– Tegoroczny program jarmarku będzie opierał się na kameralnych wydarzeniach. Tych, które są już znane i bardzo lubiane, a także premierowych, które mam nadzieję również przypadną do gustu naszym gościom – wyjaśnia szefowa programowa jarmarku Izabela Szopińska.
Założenie pozostaje niezmienne, każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. W programie jarmarku zawarta jest bogata oferta wydarzeń dedykowanych zarówno tym, którzy wolny czas lubią spędzać w gronie rodzinnym, jak i wszystkim, którzy preferują aktywny wypoczynek.
Jak co roku odwiedzający będą mieli do wyboru specjalnie dedykowane przystanki i tematyczne uliczki. Do znanych już z poprzednich lat przystanków: Skwer Świętopełka i Ołowianka dołączą kolejne – Skwer Heweliusza, Targ Rybny oraz Łąkowa. Organizatorzy zapraszają także na uliczkę Pomorską (ul. Szeroka), gdzie na odwiedzających czekać będą przysmaki, rękodzieło i tradycyjne rzemiosło z regionów województwa pomorskiego. Wędrując po jarmarku warto na pewno zajrzeć na uliczkę Litewską (ul. Pańska) i poczuć wyjątkowy klimat Wileńszczyzny, jak również skosztować domowego piwa oraz lokalnie produkowanego kwasu chlebowego.
Tradycja przeplatana nowościami
Trudno wyobrazić sobie Jarmark św. Dominika bez Święta Chleba, które w tym roku odbędzie się już po raz 26. - w niedzielę 25 lipca na Długim Targu.
Po raz pierwszy w historii jarmarku pojawi się natomiast stragan Dominikański, gdzie do nabycia będą produkty wykonane przez braci z klasztorów w całej Polsce, m.in. wino wytwarzane przez zakonników z Sandomierza. Nowością będzie weekendowe siatkarskie święto (7-8 sierpnia), które w założeniu organizatorów nawiązuje do wrześniowych Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej, których Gdańsk będzie współgospodarzem. Dla fanów muzyki klasycznej z kolei nie lada gratką będzie recital fortepianowy w wykonaniu Mikołaja Sikały (12 sierpnia). Oba wydarzenia odbędą się na przystanku Ołowianka.
Koncerty, wystawy i pomoc dla hospicjum
Jak co roku jarmark będzie obfitował w liczne koncerty, m.in. pod gwiazdami. Coś dla siebie znajdą na pewno wielbiciele musicali, jak również gdańskiej tradycji wieżowego muzykowania, połączonego z paradami muzyków i postaci z epoki. Dla wielbicieli malarstwa prawdziwą atrakcją tegorocznego jarmarku będzie wystawa 3D, która pozwoli odwiedzającym zobaczyć "ożywione" (z wykorzystaniem technologii anaglif red-cyjan) obrazy takich klasyków impresjonizmu i postmodernizmu, jak Monet czy Van Gogh. Tradycyjnie już uczestnicząc w Jarmarku św. Dominika będzie można wesprzeć Hospicjum, tym razem poprzez licytację ubrań znanych projektantów oraz garderoby aktorów ze znanych planów filmowych.
Szczegółowy program atrakcji jest dostępny na stronie jarmarkswdominika.pl.
Jarmark św. Dominika w pandemii
– Przygotowując Jarmark niezwykle istotne są dla nas uwagi przekazywane przez mieszkańców – przekonuje Dariusz Słodkowski – szef projektu Jarmark św. Dominika.
Dlatego też tegoroczna, 761. już edycja Jarmarku to aż 650 stanowisk zlokalizowanych na rekordowych 45 tys. m kw., co w porównaniu do lat ubiegłych gwarantuje lepszą ekspozycję stoisk, ale też zapewnia bezpieczeństwo sprzedawców i odwiedzających, co w dobie pandemii jest niezwykle istotne.
– Liczymy na to, że pomimo pandemii rozpoczynający się wkrótce jarmark będzie licznie odwiedzany. Z badań, które przeprowadzamy od kilku lat, wynika, że prawie 2/3 naszych gości planuje przyjazd do Gdańska właśnie ze względu na Jarmark św. Dominika – wyjaśnia Paweł Orłowski, wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., organizatora wydarzenia.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników zadbano o wdrożenie niezbędnych procedur. Z ograniczeniami należy liczyć się w strefie gastronomicznej, gdzie limit miejsc dla gości wyniesie 75 proc. W dalszym ciągu bez zmian pozostają zasada zachowania dystansu społecznego oraz konieczność dezynfekcji rąk, a także obowiązek noszenia maseczek w miejscach, gdzie niemożliwe będzie zachowanie bezpiecznych odległości.