Wakacyjne imprezy 2020. Gdzie w dobie koronawirusa odbywają się jarmarki, festiwale i koncerty?
Te wakacje są inne. Koronawirus wpłynął na całą branżę rozrywkową, wymazując z wakacyjnego kalendarza bardzo wiele imprez. W tym roku nie będziemy się bawić na Open’er Festival w Gdyni czy OFF Festival w Katowicach. Z kolei Pol’and’Rock Festival z Kostrzyna nad Odrą przenosi się do sieci i 30 lipca rozpocznie się jako Najpiękniejsza Domówka Świata, czyli 26. Pol’and’Rock Festival w wersji online.
Nie wszyscy jednak odwołują imprezy albo przenoszą je do wirtualnego świata. Niektórzy decydują się na organizację koncertów, festiwali czy jarmarków w takich warunkach, jakie teraz obowiązują.
Jarmark św. Dominika w dobie pandemii
Ze względu na reżim sanitarny, tegoroczny Jarmark św. Dominika, ma mieć mniejszy rozmach niż zwykle, jednak się odbędzie.
Na ulicach miasta - zgodnie z wielowiekową tradycją - pojawią się stragany, a mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w imprezach towarzyszących imprezie.
Tradycja Jarmarku św. Dominika w Gdańsku sięga 1260 r. Tegoroczny, 760. odbywać się będzie od 25 lipca do 16 sierpnia 2020 r. na terenie Głównego Miasta. Największe zmiany dotyczyć będą ustawienia stoisk, które zostaną rozstawione tylko po jednej stronie ulicy. Reżim sanitarny będzie też obowiązywał w jarmarkowej gastronomii, w której jedzenie sprzedawane będzie na wynos, mają jednak zostać stworzone strefy konsumpcyjne. Ceremonia otwarcia się odbędzie, ale mniejsza niż zawsze. Najprawdopodobniej nie będzie dużych koncertów. Jeśli muzyka na żywo, to w kameralnej formie.
Country w Mrągowie
Piknik Country i Folk w Mrągowie odbędzie się 24-26 lipca 2020 r. Na to muzyczne święto przyjeżdża zwykle kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów, a kowbojskie stroje i muzyka tworzą wyjątkową dla tego miejsca atmosferę. Organizacja tegorocznego pikniku odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, co oznacza, że część miejsc w amfiteatrze nad jeziorem Czos będzie musiała zostać wolna.
Wśród wykonawców znajdą się m.in. Kwiat Jabłoni, Grupa Furmana, Colorado Band, Lonstar Band czy Babsztyl.
Kobiece granie w Gdyni
Ladies’ Jazz Festival to kolejna impreza, która mimo pandemii odbędzie się tego lata. Jednak i ona będzie miała okrojoną formę. Część występów przeniesiono do sieci. Online będzie można posłuchać: Stacey Kent, Wendy Lands, Candy Dulfer, Eliane Elias i Beth Hart. Na żywo wystąpią polskie artystki: Dorota Miśkiewicz, Iza Kowalewska, Urszula Dudziak „Solo”, Hanna Banaszak, Irka Zapolska oraz finalistki Konkursu Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2020. Festiwalowe koncerty odbędą się w dniach 20 - 26 lipca w Konsulacie Kultury oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni i będą dostępne dla publiczności w liczbie zgodnej z obowiązującymi przepisami. Zostaną też udostępnione w sieci.
Wysyp sopockich festiwali
Latem stolica Polski przenosi się z Warszawy do Sopotu. Nic więc dziwnego, że w najmniejszej miejscowości Trójmiasta nawet w obecnej sytuacji będzie się działa naprawdę dużo.
Od 26 lipca do 1 sierpnia miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli uczestniczyć w koncertach organizowanych w ramach festiwalu NDI Sopot Classic. Tradycją koncertów festiwalowych są wieczory tematyczne, prezentujące kulturę danego kraju. W tym roku organizatorzy zapraszają na muzyczne spotkanie z Czechami. Pierwsza część koncertu to klasyczne oblicze Czech - zabrzmią utwory Antona Dworzaka i Bedricha Smetany. Gwiazdą II części koncertu będzie królowa czeskiej piosenki - Helena Vondráčková.
Z kolei w ostatni weekend sierpnia (28-30 sierpnia 2020 r.) odbędzie się Sopot Jazz Festiwal. Muzycy zagrają w sopockiej Operze Leśnej, co umożliwi zachowanie procedur bezpieczeństwa. Lista wykonawców imponująca. Wśród nich m.in. Maciej Obara (Polish) Quartet, EABS, High Definition Quartet, Piotr Wójcik Septet wraz z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem, Marta Wajdzik Quartet, Henryk Miśkiewicz Quintet z Dorotą Miśkiewicz i Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz gościnnym występem Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Mimo obostrzeń odbędzie się także Festiwal Sopot Non-Fiction 2020. To przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu, podczas którego reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi, dla których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Ich pracę zakończy dwudniowy pokaz Maraton Non-Fiction. Impreza zaplanowana jest na 22 - 29 sierpnia.
Jarmark Jagielloński w Lublinie
Jarmark św. Dominika nie będzie jedynym, który będziemy mogli odwiedzić w te wakacje. 21 - 23 sierpnia w Lublinie odbędzie się 14. edycja Jarmarku Jagiellońskiego. Tematem przewodnim tego uznawanego za największy festiwal sztuki i kultury ludowej w Polsce będzie zielarstwo. Organizatorzy zapowiadają odkrycie świata roślin nie tylko jako elementu natury, ale i kultury. Ich motyw pojawia się bowiem w tradycyjnym rzemiośle i sztuce plastycznej, wierzeniach i pieśniach. W programie jarmarku znajdzie się miejsce na koncerty muzyki tradycyjnej, jak i te nią inspirowane. To także wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu kilkuset artystów, rzemieślników i wytwórców tradycyjnego rękodzieła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.