Trwa ładowanie...

Warmia i Mazury. Spadł diamentowy pył

Niezwykłe zjawisko można zaobserwować w czwartek na Warmii i Mazurach. To tzw. diamentowy pył, czyli tańczące w powietrzu i skrzące się w słońcu kryształki lodu. Na żywo wyglądają jak z bajki.

Zima w tym roku zaskakuje (zdjęcie ilustracyjne)Zima w tym roku zaskakuje (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Getty Images
d4lhydl
d4lhydl

Diamentowy pył lub inaczej - słupki lodowe, to po prostu opad niewielkich kryształków lodu w formie słupków, blaszek, nierozgałęzionych w gwiazdki igiełek o rozmiarach do 1 mm. Jego pojawienie się nie jest niczym nietypowym, ale zawsze zachwyca.

Diamentowy pył na Mazurach

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, Maciej Maciejewski z IMGW, zjawisko diamentowego pyłu występuje przy niskich temperaturach, poniżej -10 st. C, przy prawie bezchmurnym niebie.

Wówczas w powietrzu można obserwować opad niewielkich kryształków lodu. Przy odpowiednich warunkach można go zobaczyć w całej Polsce, ale to na Warmii i Mazurach został odnotowany w czwartek, 11 lutego.

Zawieszone w powietrzu bardzo drobne kryształki lodu są niezwykle widowiskowe. Niektórzy twierdzą, że wyglądają jak wirujący brokat.

Zobacz, jak wygląda diamentowy pył

Diamentowy pył - kiedy widać najlepiej?

Żeby zaobserwować to zimowe zjawisko dzień musi być słoneczny, ponieważ widoczny efekt powstaje za sprawą promieni słonecznych, które padają na znajdujące się w powietrzu maleńkie kryształki lodu i odbijają się w nich. Jak wyjaśniają eksperci, słupki lodu powstają bezpośrednio z pary wodnej.

Efekt widać najlepiej na zamieszczonych w sieci filmach, ale czasem udaje się też wypatrzeć błyszczące słupki lodowe i na zdjęciach. Jednak, ci którzy widzieli diamentowy pył na żywo zapewniają, że tylko wtedy wygląda jak z bajki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Atak zimy w Holandii. W porcie lód pokrył niemal wszystko

d4lhydl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lhydl