MiastaPomorskie. Lodołamacze wyruszyły na patrol na Dolną Wisłę

Pomorskie. Lodołamacze wyruszyły na patrol na Dolną Wisłę

Lodołamacze "Narwal" i "Foka" wypłynęły w środę z Przegalina na patrol na Dolną Wisłę. Jednostki poruszają się od ujścia do Zatoki Gdańskiej do wysokości mostu Knybawskiego na Wiśle.

Lodołamacze w Gdańsku - zdjęcie archiwalne z 2006 r.
Lodołamacze w Gdańsku - zdjęcie archiwalne z 2006 r.
Źródło zdjęć: © Wody Polskie
Ilona Raczyńska

10.02.2021 14:06

Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował PAP, że podjęto decyzję o rozpoczęciu patrolowania Dolnej Wisły przez zespół lodołamaczy.

Jednostki: Narwal i Foka opuściły przystań w Przegalinie o godz. 9 rano.

Lodołamacze patrolują Dolną Wisłę

Co ważne, patrolowanie nie jest akcją lodołamania, a ma służyć ocenie sytuacji w korycie rzeki oraz sprawdzeniu w ruchu dwóch nowych lodołamaczy: wspomnianego już Narwala i Pumy, która wypłynie w następnych dniach.

"Tor wodny Wisły często ulega zmianie, dlatego powinien zostać sprawdzony na wypadek ewentualnej akcji lodołamania" - tłumaczył Pinkiewicz.

Lodołamacze będą poruszać się wzdłuż koryta Dolnej Wisły, od ujścia do Zatoki Gdańskiej do wysokości mostu Knybawskiego, tj. do 903. km rzeki.

Przewidziane są próby manewrowe jednostek i testy systemów nawigacyjnych oraz łączności.

Jak podaje RZGW w Gdańsku, obecna sytuacja hydrologiczna na Dolnej Wiśle nie stwarza podstaw do pogotowia lodowego ani akcji lodołamania.

Lodołamacze w gotowości

Informacje dotyczące sytuacji lodowej na Wiśle podawane są na bieżąco na stronie internetowej oraz na profilach w portalach społecznościowych Wód Polskich, które niesutannie przypominają, że lodołamacze są w gotowości, a akcja lodołamania wymaga odpowiednich warunków i nie prowadzi się jej w czasie długotrwałych mrozów.

"Przypominamy, że akcja lodołamania prowadzona w niewłaściwym czasie może doprowadzić do powodzi zatorowej. Katastrofalna w skutkach zimowa powódź, spowodowana nieodpowiednim użyciem lodołamaczy, wystąpiła na Wiśle w 1982 roku" - przypomniał Wody Polskie w jednym z postów na Twitterze.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)