Trwa ładowanie...

Wenecja walczy z wysoką wodą. Zapory uratowały miasto przed zalaniem

System ruchomych barier Mose zablokował napływ do Wenecji tzw. wysokiej wody o jednym z najwyższych poziomów w historii - poinformowały lokalne władze. 22 listopada rano poziom ten osiągnął 173 cm, czyli najwięcej po powodziach z 1966 i 2019 roku.

Wysoki stan wody w WenecjiWysoki stan wody w WenecjiŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/ANDREA MEROLA
dpljgvz
dpljgvz

Mose, czyli nowoczesny system 78 ruchomych barier, które chronią Wenecję przed zalaniem, został uruchomiony w nocy z 21 na 22 listopada w związku z prognozami, że poziom wody miał wzrosnąć aż do 170 cm.

Dzięki zaporom poziom wody w lagunie wyniósł tylko 62 cm. Bez nich wysoka woda (wł. acqua alta) zalałaby 82 proc. obszaru historycznego centrum miasta. W efekcie mogłaby powtórzyć się sytuacja z listopada 2019 roku. Doszło wtedy do katastrofalnej powodzi po tym, gdy poziom wody osiągnął 187 cm.

Warto wspomnieć, że całkiem niedawno - 6 listopada - woda zalała Plac Świętego Marka, a turyści i mieszkańcy nie mogli się po nim poruszać bez kaloszy. Zapory nie zostały wtedy uruchomione, bo uznano, że stan wody na poziomie 100 cm to zbyt mała wysokość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wenecja na własną rękę. Tak sporo zaoszczędzisz

Wenecję zabezpiecza nie tylko Mose

Eksperci z centrum morskiego przy władzach miasta nie wykluczają, że w najbliższych godzinach woda w Adriatyku jeszcze bardziej się podniesie. Powodem jest zmiana kierunku wiatru.

dpljgvz

Co więcej, oprócz systemu Mose w Wenecji pojawiły się też inne zabezpieczenia. Od początku listopada bazylikę świętego Marka - zawsze najbardziej narażoną na zalanie - chronią specjalne przezroczyste bariery z grubego szkła i metalu, które są ustawione przed wejściem.

Źródło: PAP/EPA/ANDREA MEROLA, PAP
Wysoki poziom wody w Wenecji

Co to jest acqua alta?

Acqua alta oznacza wyjątkowo duży przypływ. To zjawisko, które występuje pomiędzy jesienią a wiosną. Jest konsekwencją różnic ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku, ale także silnego południowego wiatru sirocco oraz chłodnego wiatru bora. W wyniku tego w stronę lądu kierowane są duże ilości wody.

Najwięcej przypływów aqua alta miało miejsce w 1996 roku. Miasto było zalewane wówczas aż 101 razy.

dpljgvz

Źródło: PAP, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpljgvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpljgvz