Trwa ładowanie...

Wenecja zalana. Połowa miasta znalazła się pod wodą

W nocy z czwartku na piątek w Wenecji odnotowano rekordowy poziom wody. Został zalany cały rejon placu Świętego Marka i Pałacu Dożów. Tak dramatycznej sytuacji nie było od 1934 r.

Wenecja zalana. Połowa miasta znalazła się pod wodąŹródło: Shutterstock.com
dlgr3j3
dlgr3j3

Wenecja osiągnęła "acqua alta", co oznacza "wysoką wodę". Takie określenie stosuje się w momencie wyjątkowo dużych przypływów. Miejscowe Centrum Nadzoru ogłosiło wcześniej alert ostrzegający przed możliwością podniesienia się poziomu wody. Przewidywano, że wyniesie on 125 cm, a nie aż 134 cm.

Przed północą odnotowano krytyczny poziom. Wówczas pod wodą znalazło się 50 proc. powierzchni miasta. Następnie zaczęła ona stopniowo opadać do poziomu 129 cm. Tak wysoka woda w kwietniu zszokowała mieszkańców. Ostatni taki przypadek zanotowano w 1936 r.

Według Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej Miasta Wenecji zjawisko tzw. "wysokiej" wody jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku. "Aqua alta" występuje najczęściej w okresie pomiędzy jesienią i wiosną. Tylko dziesięć razy w dziejach w kwietniu przekroczyła ona 110 cm.

dlgr3j3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobbacz także: Zalana Wenecja. Kelnerzy się nie przejmują

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj