Wenecja zalana. Połowa miasta znalazła się pod wodą
W nocy z czwartku na piątek w Wenecji odnotowano rekordowy poziom wody. Został zalany cały rejon placu Świętego Marka i Pałacu Dożów. Tak dramatycznej sytuacji nie było od 1934 r.
05.04.2019 | aktual.: 05.04.2019 11:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wenecja osiągnęła "acqua alta", co oznacza "wysoką wodę". Takie określenie stosuje się w momencie wyjątkowo dużych przypływów. Miejscowe Centrum Nadzoru ogłosiło wcześniej alert ostrzegający przed możliwością podniesienia się poziomu wody. Przewidywano, że wyniesie on 125 cm, a nie aż 134 cm.
Przed północą odnotowano krytyczny poziom. Wówczas pod wodą znalazło się 50 proc. powierzchni miasta. Następnie zaczęła ona stopniowo opadać do poziomu 129 cm. Tak wysoka woda w kwietniu zszokowała mieszkańców. Ostatni taki przypadek zanotowano w 1936 r.
Według Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej Miasta Wenecji zjawisko tzw. "wysokiej" wody jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku. "Aqua alta" występuje najczęściej w okresie pomiędzy jesienią i wiosną. Tylko dziesięć razy w dziejach w kwietniu przekroczyła ona 110 cm.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl