Jedna z najlepszych lokalizacji w Bieszczadach. Poznaj Wetlinę
Wędrówki po Bieszczadach stały się jednym z ulubionych sposobów spędzania jesiennych weekendów. Lasy i połoniny zmieniają barwy, przez co okolica wydaje się w iście magiczną krainę. Turyści mają tu swoje ulubione miejsca wypadowe, a jednym z nich jest Wetlina.
Wetlina to typowo turystyczna wieś, położona na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Piękna lokalizacja oraz bliskość najsłynniejszych szlaków turystycznych przyciągają w te strony kolejne pokolenia osób zakochanych w Bieszczadach.
- Wetlina jest w tej chwili najczęściej wybieranym kierunkiem w województwie podkarpackim. Właśnie tam trafia najwięcej rezerwacji i zapytań o wolne noclegi, przez co wyprzedziła oblegane latem Solinę i Polańczyk. Na wyjazd w jej okolice decydują się ci turyści, którzy planują jesienne wędrówki po Bieszczadach - mówi PR Manager portalu Nocowanie.pl Kamila Miciuła-Szlachta.
Jesień to najpiękniejsza pora roku w Bieszczadach, co widać przede wszystkim na szlakach w parku narodowym. Po pierwszych przymrozkach rośliny zmieniają barwy, dzięki czemu krajobraz staje się jeszcze bardziej malowniczy.
Wetlina - wieś, która zniknęła
Pierwsze wzmianki o Wetlinie pochodzą z 1580 roku. Wtedy wieś miała zostać lokowana w dobrach, które należały do Kmitów. Wetlinę zamieszkiwała przede wszystkim ludność bojkowska. Działały tam folwark, młyny, karczma, kuźnia a także szkoła.
Wszystko zmienił wybuch drugiej wojny światowej oraz późniejsze wysiedlenia w ramach akcji Wisła. Zabudowania Wetliny spalono, a pozbawiona mieszkańców wieś opustoszała. Pod koniec lat 50. XX wieku w tę część Bieszczadów przywieziono pracowników leśnych. Powstały nowe domy, poprowadzono też linię kolejki wąskotorowej z Majdanu do Moczarnego.
W tej chwili Wetlina jest typowo turystycznym ośrodkiem, który przyciąga atrakcyjną lokalizacją. Od północnej strony ciągnie się bowiem Połonina Wetlińska, natomiast na zachodzie i południu znajdują się szczyty Jawornik oraz Paportna.
Atrakcje Wetliny
Ze względu na to, że Wetlina została właściwie doszczętnie zniszczona, trudno odnaleźć tu ślady przeszłości. Zostały niemal całkowicie zatarte, a na ruinach wyrosły nowe zabudowania - tak jak w przypadku współczesnego wetlińskiego kościoła wzniesionego na fundamentach dawnej cerkwi.
Ciekawym punktem wsi jest Stare Sioło, gdzie znajduje się wodospad nazywany Siklawą Ostrowskich. Ma pięć metrów wysokości i powstał w pobliżu miejsca, w którym potok Słowiański wpada do rzeki Wetliny. Bez wątpienia stanowi przyrodniczą atrakcję, wartą zobaczenia podczas wypoczynku we wsi.
Jednak turyści, którzy przyjeżdżają na wczasy do Wetliny, wybierają ją ze względu na bliskość najważniejszych szlaków turystycznych. "Fajne miejsce na wyjazd", "Jest rewelacyjnie" - takie słowa najczęściej czytamy na forach i portalach takich jak Nocowanie.pl.
Szlaki turystyczne w Wetlinie
Najchętniej eksplorowaną trasą jest szlak prowadzący na Połoninę Wetlińską. Chociaż nie ma tam takich tłumów jak w Tatrach, turyści mogą być pewni, że podczas wędrówki nie zaznają samotności. Wszystkich kusi możliwość podziwiania pięknych panoram i wyjątkowego morza traw.
Na wschodnim krańcu połoniny do niedawna znajdowała się kultowa Chatka Puchatka. Teraz jedno z najsłynniejszych polskich schronisk turystycznych jest przebudowywane, a szlaki poprowadzono tak, by omijały plac budowy.
Szukając pięknych widoków warto udać się na Smerek. Szlak rozpoczyna się co prawda w Kalnicy, ale wieś ma dobre połączenie z Wetliną. Szczyt Smreka to znakomity punkt obserwacyjny, a wprawne oko od razu wyłowi z morza zieleni lśniącą taflę Jeziora Solińskiego.
Z Wetliny można też wejść na szlaki wiodące pasmem granicznym. To jednak propozycja dla osób z lepszą kondycją, ponieważ trasa jest bardzo długa i dość wymagająca - dzięki temu turyści naprawdę mogą doświadczyć samotnych wędrówek po Bieszczadach.