Trwa ładowanie...

Większość Polaków o nim nie słyszało. To perełka w skali Europy

Wyjątkowym, choć mało znanym zabytkiem w Polsce jest XIX-wieczny pałac, znajdujący się w niewielkiej osadzie Moja Wola, na granicy województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Niestety pałac myśliwski, który niegdyś należał do Lasów Państwowych, przeszedł w prywatne ręce i zaczyna popadać w ruinę. Nie jest to dobrą wiadomością, bowiem budowla jest ewenementem na skalę europejską.

Mimo że aktualny stan pałacu jest tragiczny, to wciąż wyjątkowy obiektMimo że aktualny stan pałacu jest tragiczny, to wciąż wyjątkowy obiektŹródło: Wikipedia, fot: Sławomir Milejski
d1ttpms
d1ttpms

Moja Wola, która dawniej nosiła nazwę Kuźnica Sośniewska, znajduje się na skraju wsi Sośnie, około 25 km od Ostrowa Wielkopolskiego. W połowie XIX wieku zbudowano tu wyjątkowy pałac myśliwski, który dziś zapomniany i niedoceniany zaczyna popadać w ruinę.

Ewenement europejski w Polsce

Budowlę bez wątpienia nazwać można ewenementem w Europie. - Elewacja pałacu wyłożona jest korą dębu korkowego, sprowadzoną z Portugalii. Gdzieś w Europie znajdują się współczesne budyneczki, ambony myśliwskie, czy mała architektura wyłożona korą dębową, ale taki pałac jak ten, jest tylko jeden - tłumaczy Mateusz Zapart, wolontariusz Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody, w rozmowie z TVP3.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

d1ttpms

Drewniany pałac na podmurówce z rudy darniowej powstał w 1852 roku dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma i wówczas zachwycał wszystkich. W związku z tym, że książę uwielbiał Szkocję, stamtąd przywiózł mnóstwo inspiracji, które postanowił przenieść do polskiego pałacu. Na ścianach wielu pomieszczeń znajdowały się malowidła, przedstawiające sceny myśliwskie.

Aktualny stan pałacu w Mojej Woli woła o pomstę do nieba Adobe Stock
Warto wybrać się na wycieczkę, aby zobaczy jedyny taki pałac w EuropieŹródło: Adobe Stock, fot: Krzysztof Gąszewski

Kilkadziesiąt lat po powstaniu obiektu wybudowano murowaną wieżę widokową, mającą pięć kondygnacji. Miejsce wygląda urokliwie dzięki rozciągającemu się wokół pałacu parkowi krajobrazowemu w stylu angielskim o powierzchni aż 10 hektarów.

Trudna sytuacja pałacu

- Marzyłoby mi się, aby pałac odzyskał dawny blask, ale będąc realistą, na dzień dzisiejszy chciałbym, aby przynajmniej nie niszczał - mówi Mateusz Zapart. - Ludzie szukają kontaktu z właścicielem, który jest utrudniony. W tej chwili osoba, która była na miejscu konserwatorem, też straciła z nim kontakt. Pałac jest po prostu porzuconym zabytkiem, a gdyby nie mieszkańcy z okolicy, pałac w ogóle nie przetrwały do dzisiaj - komentuje mężczyzna.

Aktualny stan pałacu w Mojej Woli woła o pomstę do nieba Adobe Stock
Aktualny stan pałacu w Mojej Woli woła o pomstę do niebaŹródło: Adobe Stock, fot: KL

Turyści, którzy chcą jeszcze zobaczyć pałac, muszą się wyjątkowo spieszyć, bo nie wiadomo jak długo jeszcze będzie taka możliwość. Jego stan już pozostawia wiele do życzenia, więc niestety niedługo może okazać się już za późno na wycieczki w rejony Mojej Woli.

d1ttpms
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj