Niesamowite miejsce w Polsce. Trudno uwierzyć w te kolory
Ich barwy przywodzą na myśl kolorowe gejzery w Parku Narodowym Yellowstone w USA czy gorące źródła na Islandii. Tymczasem niezwykłe zbiorniki znajdują się na terenie naszego kraju i można do nich bez problemu dotrzeć.
19.04.2023 18:58
Kolorowe Jeziorka znajdziemy w pobliżu wsi Wieściszowice, położonej w gminie Marciszów. Obszar chroniony jest Rudawskim Parkiem Krajobrazowym, stanowiącym fragment Rudaw Janowickich – pasma górskiego o powierzchni 90 km kw. w południowej części województwa dolnośląskiego.
Kolorowe Jeziorka - niezwykła atrakcja Dolnego Śląska
Niewielkie pasmo górskie w Sudetach, sąsiaduje z Karkonoszami oraz Górami Stołowymi. Przez to okolica wydaje się zaciszna i spokojna, a główny ruch turystyczny skierowany jest w inne rejony.
Wśród zalesionych pagórków, u podnóża Wielkiej Kopy, kryją się kolorowe zbiorniki, które w zależności od pory dnia zachwycają intensywnością barw. Cztery różnobarwne stawy powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najniżej położone są Zielone i Purpurowe ( ok. 550 - 560 m n.p.m.), następnie można zobaczyć zjawiskowe Lazurowe Jeziorko, a najwyżej leży najmniejsze z nich - Zielony Stawek (na ok. 730 m n.p.m.).
Skąd się wzięły te nietypowe barwy? Spowodowane są obecnością kopalnianych związków chemicznych.
Jeziorko Purpurowe to długa na 400 m jama, wypełniona wodą o zabarwieniu silnie czerwonym. Jest to pozostałość po rozpoczętej tu w XVIII w. eksploatacji złoża łupków serycytowych. Zawierały one 26 proc. pirytu. Pierwsza kopalnia - głębinowa powstała tu w 1785 roku, a złoża które eksploatowała wystarczyły na ok. 100 lat. Porzucone wyrobisko wypełniła woda, którą związki żelaza zabarwiły na kolor krwistoczerwony. Kopalnia ta nazywała się Nadzieja.
Czytaj także: Polskie Malediwy. Turkusowa woda zachwyca turystów
Podczas potężnych powodzi w 1997 roku odsłoniły się szczeliny w utworach w których znajduje się wyrobisko Purpurowego Jeziorka i cała woda spłynęła z niego. Po roku jeziorko wypełniło się ponownie wodą, ale jego barwa nie jest już tak intensywna jak dawniej. Być może za kilka lat, gdy rozpuści się w niej więcej związków żelaza, jeziorko odzyska dawny kolor.
Nieco później, bo w 1793 roku uruchomiono kopalnię Gustaw. Jej wyrobisko położone jest trochę wyżej, w odległości ok. 700 m od wspomnianego wcześniej Purpurowego Jeziorka. I ono zostało zalane wodą, a staw nazwano Szmaragdowym.
Czytaj więcej: Nietypowe atrakcje Polski. Kolorowe jeziorka
Jak dotrzeć do Kolorowych Jeziorek? W miejscowości Marciszów należy zjechać z drogi nr 5 na drogę nr 328, z której tablice kierują na duży parking w okolicy stawów. Z miejscowości Wieściszowice biegnie także zielony szlak pieszy (oraz rowerowy) na Wielką Kopę.