Wielka Brytania - toksyczna laguna zmieniła kolor
Peak District położony w północnej części hrabstwa Derbyshire to jedno z miejsc w Anglii, które cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wielbicieli pieszych wędrówek i zapierających dech w piersiach widoków. Zakątkiem, które wzbudzało największe zainteresowanie w tej okolicy jest opuszczony kamieniołom w Harper Hill, w pobliżu Buxton. Na jego terenie znajdowała się dość osobliwa atrakcja - toksyczne jezioro o oszałamiająco turkusowej barwie. Ostatnio się to jednak zmieniło...
Peak District położony w północnej części hrabstwa Derbyshire to jedno z miejsc w Anglii, które cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wielbicieli pieszych wędrówek i zapierających dech w piersiach widoków. Zakątkiem, które wzbudzało największe zainteresowanie w tej okolicy był opuszczony kamieniołom w Harper Hill, w pobliżu Buxton. Na jego terenie znajdowała się dość osobliwa atrakcja - toksyczne jezioro o oszałamiająco turkusowej barwietoksyczne jezioro o oszałamiająco turkusowej barwie. Ostatnio się to jednak zmieniło...
at/if
Blue Lagoon, Buxton, Wielka Brytania
Swój wyrazisty kolor jezioro zawdzięczało wapiennym skałom znajdującym się na dnie zbiornika. Uwalniane do wody kalcyty dodatkowo zabarwiały wodę i zmieniały jej konsystencję. Nawet w pochmurny dzień jezioro miało niesamowicie wyrazisty kolor i aż kusiło, by się w nim wykąpać. Jednak zanurzenie się w tym niemal rajskim jeziorku można było porównać do kąpieli... w wybielaczu, bo ph wody wynosi tu 11,3. Dla porównania - środki do wybielania mają ph równe 12,6, a amoniak - 11,5.
Blue Lagoon, Buxton, Wielka Brytania
Tablice stojące nad brzegiem zbiornika informują, że pod wodą znajdują wraki samochodów, martwe zwierzęta, ekskrementy i śmieci, a kontakt z tymi zanieczyszczeniami może powodować podrażnienie skóry i oczu, grzybicę czy problemy żołądkowe. Jednak te informacje nie zniechęcały tłumnie przybywających tu turystów z całego kraju, którzy z rozkoszą pluskali się w toksycznym jeziorku.
Blue Lagoon, Buxton, Wielka Brytania
Z tego też powodu władze zdecydowały o zabarwieniu wody... na czarno, by jeszcze bardziej odstraszyć potencjalnych amatorów toksycznych kąpieli. Możliwe, że widok ciemnej substancji wypełniającej stary kamieniołom zadziała lepiej niż tablice ostrzegawcze.
Blue Lagoon, Buxton, Wielka Brytania
Nie wiadomo jednak, czy barwnik na stałe zmieni kolor tzw. Błękitnej Laguny. Istnieje duża szansa, że niedługo woda odzyska swoją pierwotną barwę, a co za tym idzie - turyści znowu będą się kąpać w tym osobliwym wybielaczu.
A tak wyglądała kąpiel w toksycznym jeziorze:
at/if