Trwa ładowanie...

Wielka skała przygniata ich dom. Najbardziej niesamowite miejscowości w Europie

Przechadzając się ulicami albo popijając kawę w jednej z kawiarni miasteczka Setenil de las Bodegas nad głową mamy zwisające skały. Aż trudno uwierzyć, że ludzie mieszkają tu na stałe. Ale to nie koniec. W Europie jest też miejscowość, w której domy mają głazy zamiast dachów.

Share
Domy  w Setenil de las Bodegas wyróżniają się niesamowitym położeniem.
Domy w Setenil de las Bodegas wyróżniają się niesamowitym położeniem.Źródło: Adobe Stock, fot: ALEXANDER KONSTANTINOV
d1tdwcy

Mieszkańcy Setenil de las Bodegas zajmują budynki wciśnięte w ściany stromego wąwozu. Miasteczko jest jednym z pueblos blancos, czyli białych miast na południu Hiszpanii. Leży 157 km na północny wschód od Kadyksu, w skalistym kanionie rzeki Rio Trejo. O miejscowości mówi się poetycko, że "niebo zbudowane jest tu ze skał".

Miejsca na domy zostały wydrążone przed setkami lat, a z czasem je przebudowywano. Do dziś wiele osób śpi z ważącymi miliony ton skałami nad głowami. Miasteczko ma ok. 3 tys. mieszkańców.

Setenil de las Bodegas to jedno z najbardziej niesamowitych miasteczek w Europie. Adobe Stock
Setenil de las Bodegas to jedno z najbardziej niesamowitych miasteczek w Europie.Źródło: Adobe Stock, fot: Luc Kohnen

Setenil de las Bodegas stanowi oczywiście jedną z największych atrakcji turystycznych prowincji Kadyks. Turyści przyjeżdżają zobaczyć niezwykłe domy, ale także skosztować kiełbasy chorizo, która jest tu podobno najlepsza w całym regionie.

Monsanto - niezwykłe miasteczko Portugalii

Niepowtarzalnym wyglądem może się także pochwalić Monsanto, mało znana atrakcja Portugalii, znajdująca się 227 km na północ od Lizbony. Miasteczko zbudowane jest na granitowej skale, a wielotonowe głazy są tu idealne wkomponowane w ściany domów.

Montesanto jest rajem dla fotografów Adobe Stock
Montesanto jest rajem dla fotografówŹródło: Adobe Stock, fot: ©Margarita - stock.adobe.com

Niektóre gigantyczne kamienie zastępują dachy, a inne szczelnie otulają domostwa. Miejscowość słynie jako "najbardziej portugalska wioska Portugalii". Mieszka tu ok. 800 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czym przyciąga Chorwacja? Dziennikarka zdradza, gdzie najlepiej spędzić urlop po sezonie

d1tdwcy

Podziel się opinią

Share
d1tdwcy
d1tdwcy