Wielkie starcie na mazurskim polu. Przyjadą tysiące ludzi

Ponad 1200 rekonstruktorów ubranych w średniowieczne stroje pojawi się w sobotę 13 lipca na polach Grunwaldu. Na dwa dni przed 614. rocznicą jednej z największych bitew w historii Polski odtworzone zostanie to wielkie starcie, które miało wpływ na historię całej średniowecznej Europy.

Starcie wojsk podczas inscenizacji bitwy pod Grunwaldem co roku robi wielkie wrażenie
Starcie wojsk podczas inscenizacji bitwy pod Grunwaldem co roku robi wielkie wrażenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Katarzyna Wośko

12.07.2024 12:00

Pole, gdzie rozegrała się historyczna bitwa, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, pomiędzy Olsztynkiem a Lubawą, na zachód od trasy S7 prowadzącej z Warszawy do Trójmiasta. Każdego lata - od 1998 r. - na pola, gdzie wojska polskie i litewskie starły się z wojskami krzyżackimi, ściągją miłośnicy historii, a wśród nich reknstruktorzy, którzy odtwarzają wydarzenia sprzed ponad 600 lat.

Ponad tysiąc rekonstruktorów

W tym roku swój udział zapowiedziało 1250 osób, które przybędą na miejsce przebrane w historyczne stroje. Wiele z tych kostiumów, to bardzo kosztowne zbroje oraz oręż.

Rekonstruktorzy przybędą pod Grunwald z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, a nawet Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii. To dzięki ich zaangażowaniu, każdego roku dziesiątki tysięcy turystów zjeżdżają się z całej Europy, by podziwiać to niezwykłe widowisko oraz po prostu dobrze się bawić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Widok średniowiecznych rycerzy ruszających na siebie z całym impetem, szczęk uderzeń mieczami i "trup ścielący się gęsto" to niepowtarzalne przeżycie i obraz do zapamiętania na długo.

Nie tylko bitwa

Ale bitwa pod Grunwaldem to niejedyne, choć niewątpliwie najważniejsze wydarzenie Dni Grunwaldu, które zaczęły się już 10 lipca i potrwają do niedzieli 14 lipca. Co w programie? Turnieje rycerskie, w tym Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, pokazy i turnieje łucznicze, warsztaty chorału gregoriańskiego, średniowieczne tańce i muzyka na żywo, turnieje szachów historycznych, pokazy sokolnictwa, wieczory autorskie i spotkania z pasjonatami historii, a także msze święte w średniowiecznej oprawie.

Rekosntruktorzy odtwarzają różne elementy bitwy
Rekosntruktorzy odtwarzają różne elementy bitwy© Adobe Stock

W piątkowe późne popołudnie - od godz. 17 trwać będzie próba generalna bitwy. Może ona być wielkim zaskoczeniem dla tych, którzy przyjadą na nią pierwszy raz. "Wbrew pozorom nie zobaczycie Państwo na niej rekonstruktorów w uzbrojeniu odgrywających poszczególne sceny, duble, recytujących swoje dialogi, a fantazyjną gamę przeróżnych, wymyślonych kostiumów i przebrań, którymi rekonstruktorzy starają się zaskoczyć reżysera inscenizacji i wywołać salwy śmiechu wśród swoich adwersarzy oraz przybyłej widowni" - informują organizatorzy wydarzenia.

Główne starcie rozpocznie się w sobotę o godz. 15. Jednak najbardziej widowiskowym elemenetem jest zazwyczaj wyjście rekonstruktorów na pole, co nastąpi już godzinę wcześniej, o godz. 14. Warto więc zarezerowwać czas, aby być już w tym momencie na polu bitwy.

Niestety, prognoza pogody dla okolic Grunwaldu na sobotnie popołudnie nie jest w pełni optymistyczna. Co prawda temperatura będzie wysoka - w okolicach 26 st. C, ale trzeba się liczyć z przelotnymi opadami.

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżypoza miastemmazury
Zobacz także
Komentarze (30)