Wielkopolska stawia na aktywność
Wielkopolska to kraina jezior i lasów, urozmaicających krajobraz morenowych wzgórz i rzek. Można więc tutaj wypocząć od gwaru i pośpiechu codziennego życia, a także uprawiać aktywną turystykę. A dla wytchnienia odwiedzić jeden z pięknych zamków lub pałaców czy zagłębić się w historię polskiej państwowości.
Wielkopolska znana jest ze swoich wspaniale przygotowanych szlaków rowerowych. To nie Wielkopolanie wynaleźli szlaki turystyczne, ale to oni - z właściwą sobie pracowitością - stworzyli spójny system tras rowerowych, obejmujący swym zasięgiem teren całego regionu. Do wyboru jest tu ponad trzy tysiące kilometrów szlaków rowerowych, z czego połowa to Wielkopolski System Szlaków Rowerowych. Cechuje go duża różnorodność tematyczna poszczególnych tras. Miłośników przyrody i krajoznawczych ciekawostek zachwyci Nadwarciański Szlak Rowerowy oraz Szlak Stu Jezior. Początki polskiej państwowości odkryje Piastowski Trakt Rowerowy. Bezkresne połacie przyrody oraz cenne zabytki historii i kultury, to już domena Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej. Bursztynowy Szlak Rowerowy przypadnie do gustu tzw. sakwiarzom, podróżującym dawnym traktem handlowym. Ziemiański Szlak Rowerowy jest najbardziej "wielkopolską" trasą, pełną ziemiańskich dworów, pałaców, stadnin konnych oraz zabytkowych
kościołów i klasztorów. Z kolei najpopularniejszą, z uwagi na bliskość aglomeracji, jest Pętla Rowerowa Dookoła Poznania.
Wielka Pętla Wielkopolski
Szlak turystyczny Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy szlak wodny w regionie, mierzący łącznie 687,9 km. Obejmuje rzeki Wartę i Noteć *oraz kanał jezior ślesińskich. Szlak Wielkiej Pętli posiada dobrą infrastrukturę dla motorowodniaków i kajakarzy. Sieć przystani, marin i slipów dla kajaków zapewnia możliwość odpoczynku, posiłku czy napraw technicznych. Cały szlak można opłynąć w średnio 30 dni, dzieląc pobyt na wodzie pomiędzy zwiedzanie wielu atrakcji na lądzie, jak np. *Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, klasztor pocysterski w Lądzie, pałac w Śmiełowie czy bazylikę w Licheniu. Szlak Wielkiej Pętli prowadzi też przez obszary przyrody chronionej - Wielkopolski Park Narodowy i Rogaliński Park Krajobrazowy. W Wilczym Parku w Stobnicy można zobaczyć wilki. Natomiast płynąc rzeką Notecią podziwiać można zabytkowe śluzy - prawdziwe zabytki techniki.
Zamek w Kórniku z questem po arboretum
Zamek w Kórniku to dziś jedna z nielicznych dziewiętnastowiecznych rezydencji w Polsce, w której zachował się wystrój nadany jej przez właścicieli. Wśród mebli z XVII, XVIII i XIX wieku, cennych obrazów, rodzinnych portretów i pamiątek łatwo odnaleźć ducha minionej epoki. Na piętrze, w sali Mauretańskiej, dla której inspiracją była Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie, znajduje się kolekcja uzbrojenia, głównie związanego z husarią. Dodatkową atrakcją jest przyzamkowe arboretum, z najbogatszą w Polsce kolekcją drzew i krzewów, liczącą ponad 3000 gatunków i odmian. Jego teren, obejmujący około 40 hektarów, należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.
Zwiedzanie arboretum warto urozmaicić_ questem _, odkrywając tajemnice rosnących tam roślin. W czasie wędrówki uczestnik zabawy rozwiązuje zagadki, które doprowadzą do ostatniego punktu, w którym jest ukryty "skarb" w postaci pieczęci. Należy ją przystawić w odpowiednim miejscu na karcie questu i schować w skrzyni dla innych uczestników zabawy. Przed zwiedzaniem warto wydrukować ulotkę z zadaniami, którą można znaleźć tu.
*Przeczytaj więcej o zamku w Kurniku *
Szlak Piastowski - tak rodziła się Polska
Wśród łagodnie pofalowanego krajobrazu Wielkopolski, pełnego jezior i czystych rzek, ponad tysiąc lat temu powstała Polska. Tutaj rodziła się potęga i sława Piastów, ich bohaterskich czynów i mądrych decyzji, na których wyrosły fundamenty naszego państwa. Najciekawsze zabytki związane z początkami naszej ojczyzny leżą przy słynnym Szlaku Piastowskim. Turystyczna trasa znana pod wspomnianą nazwą jest najstarszą w Polsce. Po raz pierwszy pojawiła się w 1938. W 2011 roku zawiązała się inicjatywa mająca na celu uporządkowanie obiektów na Szlaku Piastowskim. Pojawiły się nowe zabytki - takie, które dotąd nie były objęte tą trasą turystyczną. Sam szlak zmienił również swój kształt - tworzą go teraz dwie krzyżujące się trasy - z zachodu na wschód oraz z północy na południe. Centralnym punktem odnowionego Szlaku Piastowskiego jest leżące na przecięciu obu wspomnianych tras Gniezno. Inne ważne miejsca na trasie to Ostrów Lednicki, Pobiedziska, Poznań z Ostrowem Tumskim, Kruszwica, Biskupin czy Konin.
*Przeczytaj więcej o Szlaku Piastowskim *
Turystyka konna w Wielkopolsce
Wielkopolska słynie ze znanych stadnin z długoletnimi tradycjami, które odegrały ogromną rolę w rozwoju hodowli koni - znaleźć je można w Iwnie, Racocie, Pępowie, Golejewku. Szczególne miejsce na tej mapie zajmuje Stado Ogierów w Sierakowie, którego początki sięgają roku 1828. Warto więc wybrać się tu na konne wędrówki. Turysta może tu skorzystać z wielu możliwości wypoczynku na końskim grzbiecie - w zależności od czasu, jakim dysponuje oraz od umiejętności jeździeckich. Zorganizowano wiele oznakowanych szlaków konnych, stadniny od lat pielęgnują tradycje hodowlane, a stajnie wyróżniają się ciekawą, bogatą ofertą.
Parowozownia w Wolsztynie, Wielkopolska
Nie lada atrakcje czekają w Wielkopolsce na miłośników kolei. Podróże kolejkami wąskotorowymi, drezynami (w Krzywiniu i Grodzisku Wielkopolskim) czy wizyta w jedynej w Europie czynnej parowozowni w Wolsztynie ściągają do regionu tłumy turystów.
Parowozownia pracuje w ruchu planowym. Na jej terenie można również obejrzeć zabytkowe wagony i drezyny, sprzęt akcesoria kolejowe. Najbardziej znanym parowozem jest słynna Piękna Helena, Pm 36-2, która na wystawie w Paryżu w 1937 roku otrzymała złoty medal. Osiąga on prędkość130 km/h. Najstarszy tutejszy parowóz pochodzi z 1917 roku. Co roku na początku maja odbywają się słynne Parady Parowozów, które ściągają turystów z najodleglejszych zakątków świata. Turyści mogą się wybrać w romantyczną podróż pod parą planowym pociągiem na trasie Wolsztyn - Poznań lub jednym z pociągów specjalnych organizowanych dla turystów.
Kłodawa - najgłębszej na świecie podziemna trasa
Położona na głębokości 600 metrów pod ziemią kopalnia soli w Kłodawie jest jedną z najgłębszych kopalni w Europie. To właśnie tu, od 1949 roku, wydobywa się najstarsze na świecie złoża soli. Szyby górnicze sięgają głębokości 750 metrów, a wydobywany minerał nazywany przez górników "białym złotem" ma 250 mln lat. Kłodawa słynie przede wszystkim z niepowtarzalnej różowej soli i najgłębszej na świecie podziemnej trasy turystycznej. By cofnąć się w czasie o miliony lat, wystarczy odbyć dwuminutową ekscytującą podróż windą, pędzącą w dół z prędkością 6 m/s. Czekają tam nie lada atrakcje - wyeksploatowane komory, labirynty tuneli, unikatowe stanowiska geologiczne czy różne osobliwości górnictwa solnego. Wycieczkowy szlak przebiega w pokładach różowej soli, z której brył wyrabiane są lampy, świeczniki i inne przedmioty dekoracyjne.
Ceny biletów:
normalny: 37 zł
ulgowy: 27 zł
dziecięcy: 18 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem: dodatkowe 60 zł
Śladami podróżników - zwiedzanie z aplikacją TrampEK
Przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu rozwiązanie to gra na telefony komórkowe i portale społecznościowe, w której turyści wcielają się w posta ć podążającą śladami podróżników związanych z Poznaniem i okolicami. W aplikacji można także rozwiązywać quizy lub zbierać pieczątki do paszportu podróżnika w takich miejscach jak Pałac w Rogalinie, Zamek w Kórniku, Muzeum i Pracownia Artystyczna Arkadego Fieldera w Puszczykowie, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie i Izba Pamięci Ojca Mariana Żelazka w Chludowie. Po przesłaniu do starostwa 5 pieczątek turysta otrzymuje nagrody.
Więcej informacji na stronie trampek.powiat.poznan.pl
Zaurolandia - oko w oko z prehistorycznymi gadami
Zaurolandia jest położona przy drodze krajowej nr 5, niecałe 2 km za Rogowem, jadąc w kierunku Bydgoszczy. Wszystkie modele dinozaurów, wykonane z żywicy poliestrowej, przedstawiają prehistoryczne stworzenia w rzeczywistej wielkości. Ich wygląd, kształt, rozmiary są zgodne z najnowszymi wynikami badań paleontologicznych. Na terenie Zaurolandii znajduje się również Muzeum Paleontologiczne, nad którym opiekę merytoryczną sprawuje Instytut Geologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obejrzymy w nim wystawę geologicznych skamieniałości z różnych epok. Dla nieco starszych dzieci niewątpliwą atrakcją będzie jazda konna lub strzelanie z łuku. Na najmłodszych czekają huśtawki i karuzele. Dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach plastycznych, czy też zostać paleontologiem-odkrywcą, wykopując z piachu ogromny szkielet tyranozaura.
Ceny biletów:
normalny: 15 zł
ulgowy 12 zł
rodzinny (2 osoby dorosłe + dwoje dzieci) 45 zł
Dzieci do lat 3 - wstęp wolny, ulga dla dzieci do lat 12.
Bilet wstępu obejmuje trasę turystyczną, zwiedzanie muzeum i korzystanie z placu zabaw.
Źródło: wielkopolska.travel/PAP/udm