Trwa ładowanie...

Wilki widziane na jednym z osiedli w Rzeszowie. "Wiem, że to nieprawdopodobne"

Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Słocina zaobserwowali na jego terenie wilki. Uchwycił je nawet jeden z monitoringów. — Najprawdopodobniej wilk przyszedł coś zjeść — mówi weterynarz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Wilk (zdjęcie ilustracyjne) Wilk (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Adobe Stock, fot: Holly Kuchera
d2ru4z7
d2ru4z7

Doniesienia dotyczące wilków pojawiły się na jednej z sąsiedzkich grup w mediach społecznościowych. Jak napisała mieszkanka Rzeszowa, drapieżnika zauważyła 26 lutego w rejonie ul. św. Rocha. "Wiem, że to nieprawdopodobne, ale już dwa razy widziałam wilka w pobliżu mojego domu. Sąsiad mówił, że obok na łące jest ogryziony szkielet sarny" — czytamy w jej poście cytowanym przez "Gazetę Wyborczą".

Pod wpisem szybko pojawiło się sporo komentarzy innych mieszkańców. Część z nich przyznała, że również widziała wilki, nawet uchwycił je jeden monitoring. "Parę dni temu biegł na ul. Rocha w okolicy kapliczki" — napisał jeden z mężczyzn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

"Najprawdopodobniej wilk przyszedł coś zjeść"

Mieszkańcy osiedla Słocina sprawę zgłosili straży miejskiej, ale na razie nie będzie ona nic robić w tym zakresie. "My przekazujemy to do lekarza weterynarii. On podejmuje decyzję o następnych działaniach" — przekazał dyżurujący funkcjonariusz "Gazecie Wyborczej".

d2ru4z7

Choć mieszkańcy dziwią się obecności wilków na osiedlu, to zdaniem weterynarza po prostu szukały tam pożywienia. — Najprawdopodobniej wilk przyszedł coś zjeść. Pewnie pieski mu się spodobały, ale może też się zapędził za bardzo i wystarczy go wypędzić. Podejrzewam, że przyszedł zwiedzić teren i odszedł, gdy zobaczył, że psy są dla niego niedostępne, za ogrodzeniami — powiedział lekarz w rozmowie z "GW".

Co zrobić, kiedy spotkamy wilka?

Wilki unikają kontaktu z ludźmi i są dość płochliwe. Nie atakują, jeśli nie poczują się zagrożone. W sytuacji, kiedy pojawią się na naszej drodze, przede wszystkim nie powinniśmy zbyt blisko do nich podchodzić. Jak radzą Lasy Państwowe, możemy też podjąć następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".
d2ru4z7

Wilki występują na południu Polski, we wschodniej części kraju oraz na zachód od Wisły. Dzięki ścisłej ochronie gatunkowej liczebność i zasięg występowania wilka w naszym kraju wzrasta. W 2001 roku populację wilka oceniano na 463-564 osobników. Z kolei osiem lat później oficjalne dane — podawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska — mówiły już o liczebności wynoszącej ok. 2 tys. osobników.

Źródła: "Gazeta Wyborcza", Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ru4z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ru4z7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj