Włochy. Ministerstwo Kultury planuje częściowo odbudować Koloseum
Spektakle na żywo w jednym z najbardziej historycznych miejsc na świecie? Wiele wskazuje na to, że za kilka lat będzie to możliwe. Włosi od długiego czasu zabezpieczają historyczne mury, a przygotowanie sceny, która uchroni wielowiekowe podłoże, pozwoli na organizowanie wydarzeń kulturalnych.
Koloseum wciąż jest zamknięte dla mieszańców i turystów, jednak włoscy urzędnicy już teraz planują, jakie atrakcje zaoferować, gdy świat wróci do "normalności". Jednym z pomysłów jest organizowanie w Koloseum koncertów i spektakli. Na przygotowanie zabytku, aby mogli się w nim pojawiać turyści w większej liczbie niż dotychczas, przeznaczono 18,5 mln zł, czyli ok. 84 mln zł.
Jak donosi BBC, rząd w Italii czeka na ostateczne propozycje inżynierów, dotyczące budowy m.in. wysuwanej podłogi w miejscu, gdzie dawniej walczyli gladiatorzy. Propozycje mają być składane do 1 lutego, a projekt docelowo ma zostać ukończony w 2023 r.
"Będzie to poważna interwencja technologiczna, która da odwiedzającym możliwość nie tylko zobaczenia podziemnych pomieszczeń, ale także docenienia piękna Koloseum stojąc na środku areny" - powiedział minister kultury Włoch, Dario Franceschini, w rozmowie z lokalnymi mediami.
Koloseum – jeden z najważniejszych obiektów historycznych na świecie
Koloseum było największym amfiteatrem Cesarstwa Rzymskiego. Popadło w ruinę wraz z upadkiem Imperium i jest obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Włoch. Obecnie Koloseum nie ma podłogi. Zwiedzający zamiast tego mogą zobaczyć podziemny labirynt tuneli oraz system kół pasowych i drzwi-pułapek, z których niegdyś korzystali rzymscy gladiatorzy i skąd wypuszczane były dzikie zwierzęta. Otwarta przestrzeń sprawia, że kompleks jest narażony na działanie deszczu.
Wysuwana podłoga Koloseum zamykałaby się podczas niesprzyjającej pogody i tworzyła przestrzeń na koncerty i inne występy na żywo. "Gladiatorzy nie wrócą", powiedziała dyrektor Koloseum Alfonsina Russo i dodała: "arena będzie wykorzystywana do kultury wysokiej, czyli koncertów lub teatru".